تبلیغات
مجله درهم ورهم - اسطوره ی لیلیث (لیلیت)
 
مجله درهم ورهم
مطالب مفید و زیبا ...
                                                        
درباره وبلاگ

این یه وبلاگ عمومیه و ماهم از این موضوع استفاده کردیم و مطالبی با موضوعات مختلف گذاشتیم تا چیزی کم و کسر نیاد و یه وبلاگ کسل کننده نباشه. اگه شما هم در مورد چیزی مطلبی خواستین تو قسمت نظرات بگین و ما سعی میکنیم حتما و در کمترین زمان یه تاپیک با موضوعی که شما خواستین بذاریم.
لحظات خوشی داشته باشین در پناه خداوند.
مدیر وبلاگ : Mr. Kouri
تبلیغات
نظرسنجی
کارکرد وبلاگ چطوره ؟؟؟پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


اسطوره ی لیلیث (لیلیت)

لیلیث (به عبری: לילית) در اساطیر کهن میانرودان، خدای طوفان بوده و او را به بادها نسبت می‌داده‌اند. چنین تصور می‌شد که وی حامل بیماری و مرگ است. نخستین بار چهره لیلیث در میان گروهی از خدایان بادها و طوفان‌های سومری در ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد به چشم می‌خورد که به لیلیثو موسوم بودند. بسیاری از صاحبنظران پیدایش نام لیلیث را در زمانی حدود ۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح ارزیابی کرده‌اند. در افسانه‌ها و روایات یهود، لیلیث در اساطیر یهودی به عنوان یکی از خدایان شب و در ترجمه انگلیسی شاه جیمز کتاب اشعیای نبی به عنوان جغد ذکر شده‌است. وی همچنین در روایاتی به عنوان نخستین زن آفریده شده توسط خداوند و همسر اول آدم نیز یاد شده‌است.

لغت عبری لیلیث که معادل اکدی لیلیتو است، صفتی منشعب از ریشه لیل (ل ی ل) به معنای شب در زبان سامی اولیه‌است که ترجمه تحت‌اللفظی آن معادل «موجود یا خداوند مونث ظاهر شونده در شب» می‌باشد. البته در کتیبه‌های میخی این واژه‌ها به صورت لیلیث و لیلیتو و با معنای «ارواح بادهای بیماری‌زا» آورده شده‌اند. واژه اکدی لیل-ایتو (Lil-itu) به معنای بانوی نسیم (Lady Air) ممکن است اشاره‌ای باشد به الهه سومری نینلی (Ninlil) که وی نیز به عنوان بانوی نسیم شناخته می‌شود. وی الهه باد جنوب و همسر انلیل (Enlil) است. در عراق قدیم، باد جنوب با هجوم طوفان‌های شنی تابستانه و شیوع بیماری‌ها شناخته می‌شده‌است.

نخستین اشاره به لیلیث درحدود ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد و به عنوان عضوی از خدایان طوفان‌ها در اساطیر سومری است که موسوم به لیلیثو بودند. سومریان بر این اعتقاد بودند که خدایان لیلیثو شکارچی زنان و کودکان بوده و با شیرها، طوفان‌ها، بیماری‌ها و بیابان‌ها مرتبطند. نخستین تصاویر ترسیم شده از خدایان لیلیتو آنان در حالتی نشان می‌دهد که پاها و بال‌هایی همچون پرندگانی موسوم به زو (Zu) دارند.

آنان تمایلات جنسی شدیدی نسبت به مردان داشتند، ولی قادر نبودند به صورت عادی اعمال جنسی را انجام دهند. چنین تصور می‌شد که آنان در مکان‌های متروک، ویرانه و خالی از سکنه اقامت دارند. چنین تصور می‌شد که خدای مذکری موسوم به پازوزو (Pazuzu) در مقابل آنان موثر باشد.

بر اساس این اسناد لیلیث نام یکی از خدایان طبقه مذکور بوده‌است. خدایان و الهه‌هایی دیگر نیز در این ردیف قرار داشته‌اند که از آن میان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛ لیلو (Lilu) که نوعی جن یا بختک به شمار می‌رفته، آردت لیلی (Ardat Lili) که مستخدمه لیلیث به شمار می‌رفته و چنین تصور می‌شده‌است که وی در خواب به سراغ مردان رفته و از آنان باردار می‌شده‌است و همچنین ایردو لیلی (Irdu Lili)، جنی مشابه با آردت لیلی. اینان در اصل خدایان و ارواح بادها و طوفان‌ها بودند، ولی در گذر زمان به عنوان خدایان و شیاطین شب شناخته شدند.

لقب لیلیث «دوشیزه زیباً بوده‌است. در توصیف وی گفته شده‌است که قادر به داشتن فرزند نبوده و شیری در پستان‌هایش نداشته‌است. در متون بابلی لیلیث به عنوان یکی از فواحش مقدس الهه ایشتار ترسیم شده‌است. در تطبیق با اساطیر بابلی، در اساطیر کهن سومری نیز، لیلیثو را به عنوان خدمتگار ایناننا (Inanna) و یا دست ایناننا برشمرده‌اند. این متون بیان می‌دارند که»ایناننا باکره زیبارو و فاحشگان اغواگر را به میان مردم می‌فرستاده تا مردان را گمراه سازند" و به همین دلیل است که وی را دست ایناننا نیز خوانده‌اند.

لیلیث مشابه با لیلیثو در اساطیر بابلی-سومری، آردت لیلی در اساطیر اکدی، و همچنین لا بر تو (La-bar-tu) در اساطیر آشوری، بر فحشای مقدس در معابد نظارت داشته‌است. واژه آردت لغتی است برگرفته از واژه آردتو (Ardatu) که به فواحش ومعبد و زنان جوان ازدواج نکرده اطلاق می‌شده و به معنای دوشیزه بوده‌است. آردت لیلی نیز همچون لیلیث، تجسمی از بیماری و ناپاکی بوده‌است.

برخی لیلیث را معادل کی-سیکیل-لیل-لا-که (Ki-sikil-lil-la-ke) دانسته‌اند که شخصیتی مونث در مقدمه حماسه گیلگامش است. وی به عنوان پیشکار و معشوقه لیلا (Lila) نام برده شده و به عنوان بانویی توصیف شده‌است که همه قلب‌ها را شاد کرده و همواره در حال جیغ کشیدن است.

معادل دیگری که برای لیلیث برشمرده‌اند، کی-سیکیل-اود-دا-کا-را (Ki-sikil-ud-da-ka-ra) است به معنی بانویی که نور و روشنایی را دزدید و یا بانویی که روشنایی را تصرف کرد و غالبا خود را به شکل ماه نشان می‌دهد. لازم به ذکر است که لغت‌نامه مرجع انجیل تفسیرهای فوق از هویت لیلیث را مخدوش دانسته و منتفی می‌داند.

لیلیث را با نمادهای حیوانی بسیاری مرتبط دانسته‌اند. وی را با پرندگان آنزو (Anzu) (کرامر در ترجمه گیلگامش آنزو را به عنوان جغد ترجمه کرده‌است، ولی اغلب آن را به عنوان عقاب، کرکس و کلا پرندگان شکاری ترجمه می‌کنند. در برخی از افسانه‌ها این پرندگان دارای سر شیر و به شکل یک عقاب غول‌پیکر توصیف شده‌اند) شیرها، جغدها و مارها در ارتباط دانسته‌اند. احتمالاً تمثیلات دیگر مبنی بر اینکه لیلیث را ماری در بهشت توصیف کرده‌اند نیز از همینجا نشات گرفته‌است.

[ویرایش]لیلیث در انجیلعکس حضرت آدم را نشان می‌دهد که بچه‌ای را گرفته در حالی که لیلیث در بالای درخت ظاهر شده
کتاب اشعیا نبی در فصل توصیف ویرانی ادوم، تنها منبعی است که به توصیف لیلیث در انجیل عبری پرداخته‌است: «موجودات وحشی بیابان با موجودات وحشی جزیره دیدار خواهند کرد، و ساتیر (موجودی نیمه انسان و نیمه بز) پیروان خود را فراخواهد خواند؛ لیلیث نیز در آنجا خواهد آرمید و برای خود مکان استراحتی خواهد یافت.» این بخش از کتاب به روز انتقام یهوه اشاره دارد که در آن زمین به بیابانی متروکه تبدیل خواهد شد. بنابراین لیلیث برای یهودیان در هشتصد سال پیش از میلاد شناخته شده بوده‌است. این بخش از کتاب که اشاره دارد که یافتن ماوا توسط لیلیث، به نظر می‌رسد برگرفته از گیلگامش باشد که در آن آمده‌است که لیلیث پس از گریختن به بیابان، در آنجا سکنی یافت. در ترجمه شاه جیمز از انجیل به جای واژه لیلیث، عبارت جغد نالان به کار برده شده که قطعا ترجمه دقیقی از متن عبری نبوده و هدف آن جایگزین کردن موجودات عجیب و غریب با موجوداتی قابل درک برای عامه بوده‌است. چنین ترجمه‌ای در متون دیگر مسبوق به سابقه نبوده‌است، ولی در بسیاری از ترجمه‌های بعدی تکرار شده. دو تا از انجیل‌های ترجمه شده نسبتاً جدید از خود عبارت لیلیث استفاده کرده‌اند که عبارت‌اند از انجیل اورشلیم، چاپ ۱۹۶۶ و انجیل جدید آمریکا چاپ ۱۹۷۰. شریدر و لوی معتقدند که لیلیث یکی از الهه‌های شب بوده که از زمان تبعید یهودیان در بابل برای آنان شناخته شده بوده‌است. شواهد کمی وجود دارند که نشان دهد لیلیث یک اهریمن نبوده و بلکه یک الهه به شمار می‌رفته‌است.

[ویرایش]آیین‌ها و سنت‌های یهودی
سنتی عبری وجود دارد که بر اساس آن یهودیان طلسمی را که با نام‌های سه فرشته(Senoy، Sansenoy، and Semangelof) متبرک شده‌است بر گردن نوزادان پسر می‌آویزند تا آنان را تا زمان ختنه شدن از گزند لیلین در امان بدارد. همچنین سنت عبری دیگری وجود دارد که بر طبق آن موهای نوزادان پسر را تا سه سالگی کوتاه نمی‌کنند تا از این طریق لیلیث وی را با نوزاد دختر اشتباه گرفته و جان وی حفظ شود.

[ویرایش]سنن مردمی


شیطان آدم و لیلت نقش برجسته‌ای در پاریس
مبادی بن سیرا نخستین کتابی است که در آن از لیلیث به عنوان اولین همسر آدم یاد شده‌است. دانشمندان هیچ نشانه‌ای از اینکه چنین اعتقادی تا پیش از آن نیز وجود داشته‌است در دست ندارند. منشا و دلیل نگارش کتاب مبادی بن سیرا روشن نیست. این کتاب مجموعه داستان‌هایی در خصوص قهرمانان انجیل و تلمود است. حتی ممکن است که این کتاب مجموعه داستان‌های افواهی مردمی باشد. زمان نگارش این کتاب در حدود قرن هشتم یا دهم میلادی تخمین زده می‌شود و نویسنده حقیقی آن ناشناخته‌است با این حال به باور عمومی به بن سیرای حکیم نسبت داده می‌شود. با این حال طلسماتی که برای محافظت در برابر لیلیث استفاده می‌شده‌اند، عمری به مراتب قدیمی‌تر از این کتاب دارند. هر چند این ایده که حوا دارای سلفی بوده‌است چیز جدیدی به شمار نمی‌رود، با این حال این ایده که این سلف لیلیث بوده‌است نسبتاً جدید است.


پیدایش این ایده به تفسیر آیات دوگانه‌ای در کتاب آفرینش بازمی‌گردد. در این کتاب در آیه‌ای خلقت حوا از یکی از دنده‌های ادم تشریح شده‌است. با این حال در آیاتی پیش از آن بیان می‌شود که یک زن نیز آفریده شده‌است.

«بنابراین خداوند انسان را بر صورت خود آفرید؛ او وی را به صورت تصویری از خود آفرید؛ خداوند آن‌ها را زن و مرد آفرید» در این متن آفرینش لیلیث پس از گفتار خداوند در خصوص اینکه «انسان نباید تنها باشد» آورده شده‌است. بنابراین خداوند لیلیث را از همان خاکی که آدم را آفریده‌است می‌آفریند، ولی آن دو با هم نزاع می‌کنند. لیلیث مدعی است که چون هر دو آن‌ها از منشا یکسانی خلق شده‌اند، بنابراین برابرند و به همین خاطر حاضر نمی‌شود که نسبت به آدم تواضع کند. وقتی که لیلیث این وضع را می‌بیند نام ناگفتنی را بر زبان آورده و در هوا پرواز کنان دور می‌شود.

آدم با دیدن این وضع به درگاه خداند دعا کرده و می‌گوید، زنی که به من دادی از من گریخت. خداوند سه فرشته (Senoy، Sansenoy، and Semangelof) را به دنبال لیلیث می‌فرستد و می‌گوید که اگر وی بازگردد، مشکلی نخواهد بود، ولی چنانچه تمرد کند روزی صد عدد از فرزندانش خواهند مرد.

فرشتگان لیلیث را در میانه دریای مقدسی یافتند که مصریان در آن هلاک شدند. آنان سخنان خداوند را به وی گفتند، اما وی از بازگشت امتناع کرد. فرشتگان نیز گفتند پس ما تو را در دریا غرق می‌کنیم. ولی لیلیث از آن‌ها خواست که وی را رها کنند و به آن‌ها گفت : «من برای این آفریده شده‌ام که به کودکان نوزاد لطمه بزنم. اگر نوزاد پسر باشد هشت روز و اگر دختر باشد تا بیست روز در حیطه قدرت من است.»لیلیث اثر دانته گابریل روزتی
فرشتگان با شنیدن سخنان لیلیث بازهم به وی اصرار کردند تا بازگردد. ولی وی برای آنان به نام خداوند حی قیوم قسم یاد کرد که «هرگاه نام یا تمثال شما را بر طلسمی ببینم قدرتی بر آن کودک نخواهم داشت». وی همچنین پذیرفت که روزی صد فرزندش بمیرند و به همین دلیل روزانه صد اهریمن از میان می‌روند.

یکی از نویسندگان آمریکایی به نام اویتیک ایساهاکیان، لیلیت (Lilit) (نه لیلیث) را به عنوان اولین همسر آدم معرفی کرده‌است. در داستان وی لیلیت از آتش و انسان از خاک آفریده می‌شوند، ولی لیلیت بوی انسان خاکی را دوست ندارد و بنابراین به شکل ماری، همراه با شیطان از بهشت می‌گریزد. بر طبق این داستان پس از این بود که خداوند حوا را از دنده آدم آفرید تا همواره با وی باشد، ولی هرچند که آدم نام حوا را بر زبان داشت، با این حال روح وی همواره در جستجو و حسرت لیلیت بود. در قرون وسطی مردم بر این عقیده بودند که لیلیث ملکه اهریمن دیگری به نام آسمودوس (Asmodus) است. بر طبق افسانه‌ها دنیایی دیگر وجود دارد و حتی بر اساس این افسانه‌ها، آن جهان دیگر دقیقا در کنار همین جهان ما بوده و این دو با هم در آن دنیای دیگر به زاد و ولد اعقاب اهریمنی خود مشغول بوده و همواره شرارت و بی‌نظمی را توسعه می‌دهند. حضور لیلیث و ملازمانش در آن زمان بسیار جدی گرفته شده و بسیاری از بلایا و مشکلات همچون ناباروری زنان و مردان، تبدیل شراب به سرکه، مرگ و میر نوزادان و ... به وی نسبت داده می‌شد.
نوع مطلب : افسانه و تاریخ، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 12 مرداد 1398 10:12
Hello, always i used to check blog posts here in the early hours in the daylight, for the reason that i love to gain knowledge
of more and more.
شنبه 12 مرداد 1398 09:20
Hey there, I think your website might be having browser
compatibility issues. When I look at your blog site in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing
blog!
شنبه 12 مرداد 1398 09:16
When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a
comment is added I get three emails with the same comment.
Is there any way you can remove people from that service?
Thank you!
سه شنبه 8 مرداد 1398 00:05

You actually said that really well.
canadian pharmacy cialis canadian pharmaceuticals stocks prescription drugs without prior prescription canadian pharmacies without an rx drugs for sale usa buy viagra 25mg most reliable canadian online pharmacies Northwest Pharmacy drugs for sale on internet canadianpharmacy
دوشنبه 3 تیر 1398 06:30

You actually reported this fantastically!
if a woman takes a mans cialis cialis prices in england american pharmacy cialis ou acheter du cialis pas cher buy cialis cheap 10 mg cialis 5mg prix cialis bula sublingual cialis online cialis for sale cialis cipla best buy
یکشنبه 2 تیر 1398 14:31

Terrific content. Kudos!
dosagem ideal cialis cialis pas cher paris cialis soft tabs for sale cialis qualitat cialis rckenschmerzen buy cheap cialis in uk we like it safe cheap cialis are there generic cialis cialis authentique suisse cialis diario compra
شنبه 1 تیر 1398 23:46

You actually suggested this well.
cialis purchasing achat cialis en europe where do you buy cialis cialis dose 30mg get cheap cialis how to buy cialis online usa cialis pills boards cialis herbs cialis italia gratis buy cialis cheap 10 mg
شنبه 1 تیر 1398 07:02

Very good info. Regards!
only best offers cialis use cialis professional from usa cialis en mexico precio click here take cialis cialis for sale side effects of cialis we choice cialis pfizer india acheter du cialis a geneve cialis side effects dangers cialis prezzo in linea basso
پنجشنبه 30 خرداد 1398 22:41

You stated that adequately!
cost of cialis per pill cialis generico online india cialis 100mg cost pastillas cialis y alcoho cialis purchasing rx cialis para comprar acheter du cialis a geneve when will generic cialis be available cialis rezeptfrei prezzo cialis a buon mercato
سه شنبه 28 خرداد 1398 19:10

Awesome forum posts. Regards.
cialis alternative cialis pills tadalafil tablets cialis generic chinese cialis 50 mg cialis ahumada what is cialis only now cialis 20 mg il cialis quanto costa cilas
یکشنبه 26 خرداد 1398 17:12

You have made your point!
cialis preise schweiz cialis coupon cialis 10mg prix pharmaci cialis qualitat ou trouver cialis sur le net cialis super kamagra 5 mg cialis coupon printable venta de cialis canada cialis pills boards fast cialis online
جمعه 24 خرداد 1398 22:30

Nicely put, Cheers.
cialis tablets for sale cialis para que sirve buy brand cialis cheap cialis 50 mg soft tab how to buy cialis online usa click now buy cialis brand buy cialis online cheapest we choice cialis uk buying cialis overnight buying cialis in colombia
دوشنبه 20 خرداد 1398 06:41

Seriously plenty of superb knowledge!
compare prices cialis uk only best offers cialis use cialis tadalafil online cialis kaufen buying cialis in colombia cialis efficacit cialis canada callus cialis online holland we recommend cialis best buy
یکشنبه 19 خرداد 1398 00:43

Wow quite a lot of amazing material.
cialis generico lilly generic cialis soft gels miglior cialis generico click here cialis daily uk estudios de cialis genricos trusted tabled cialis softabs what is cialis cialis mit grapefruitsaft prix cialis once a da enter site natural cialis
چهارشنبه 21 فروردین 1398 14:49

Nicely put. Many thanks!
canada drug pharmacy canada pharmacies account canadian online pharmacies legal pharmacy canadian pharmaceuticals nafta canadian drugs canadianpharmacyusa24h northwest pharmacies online canadian online pharmacies rated canada medication cost
جمعه 16 آذر 1397 00:40

Wow plenty of awesome facts!
5 mg cialis pharmacie en ligne tarif cialis france cialis preise schweiz cialis 5mg cialis therapie cialis kaufen wo callus import cialis cialis patentablauf in deutschland brand cialis nl
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:16

Thanks! Quite a lot of content.

cialis price in bangalore achat cialis en suisse purchase once a day cialis wow cialis 20 cialis australian price cialis 5mg prix cialis generique precios de cialis generico chinese cialis 50 mg try it no rx cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 12:50

You have made your stand extremely clearly.!
cialis generico en mexico cialis 5 mg buy cialis 20 mg cut in half cialis 10mg prix pharmaci cialis cuantos mg hay acheter cialis kamagra buy cialis online legal generico cialis mexico cialis en mexico precio dosagem ideal cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 01:20

You expressed that superbly.
ou acheter du cialis pas cher cialis bula il cialis quanto costa cialis generisches kanada cialis coupons printable generic cialis review uk cialis 50 mg soft tab generic cialis are there generic cialis best generic drugs cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 12:18

You said it nicely..
import cialis cialis lilly tadalafi cialis uk female cialis no prescription buy cialis online order cialis from india cialis coupon buying brand cialis online buying cialis in colombia low dose cialis blood pressure
دوشنبه 12 آذر 1397 01:00

Kudos. Loads of info.

only now cialis 20 mg cialis generico milano cialis for sale south africa acheter cialis kamagra cialis for daily use buying brand cialis online online prescriptions cialis cialis without a doctor's prescription cialis for daily use effetti del cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 11:53

You have made your point quite effectively!!
precios cialis peru cialis 5 mg buy how does cialis work free generic cialis cialis for sale when can i take another cialis cialis with 2 days delivery viagra vs cialis sialis buy original cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 00:54

Valuable material. Thanks a lot!
cialis side effects dangers opinioni cialis generico legalidad de comprar cialis achat cialis en suisse acheter du cialis a geneve cialis with 2 days delivery cialis kaufen wo cialis cost are there generic cialis prezzo di cialis in bulgaria
شنبه 10 آذر 1397 11:40

You mentioned this perfectly!
cialis 5 mg para diabeticos click here take cialis the best choice cialis woman safe site to buy cialis online callus cialis 20mg preis cf viagra or cialis the best choice cialis woman cialis generico en mexico we choice free trial of cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:40

You have made your point!
we recommend cialis best buy we recommend cialis info free cialis cialis kaufen wo cialis side effects dangers cialis without a doctor's prescription cialis 5mg generic cialis 20mg uk canadian cialis generic cialis pro
چهارشنبه 7 آذر 1397 13:13

You actually explained it effectively!
tadalafil cialis qualitat cialis daily new zealand cialis super acti does cialis cause gout cialis generique 5 mg buy cialis online cheapest how to buy cialis online usa canadian discount cialis we choice free trial of cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:14

This is nicely expressed. !
cialis 20mg preis cf click here to buy cialis cialis professional yohimbe cialis sale online cialis side effects dangers the best choice cialis woman ou trouver cialis sur le net canadian cialis cialis bula calis
پنجشنبه 19 مهر 1397 04:42

Nicely put. Thanks a lot.
generic levitra levitra online levitra 10 mg prezzo levitra 20 mg bayer prezzo levitra online levitra online buy levitra 10mg generic levitra buy levitra online buy levitra 20 mg
سه شنبه 10 مهر 1397 03:29

You explained it wonderfully.
warnings for cialis buying brand cialis online cialis tablets australia chinese cialis 50 mg deutschland cialis online tadalafil 20 mg what is cialis cialis with 2 days delivery cialis mit grapefruitsaft acquistare cialis internet
شنبه 31 شهریور 1397 16:04

Seriously loads of useful facts!
canada online pharmacies legitimate canadian pharmaceuticals reviews canadian medications online no 1 canadian pharcharmy online canada drug pharmacy trusted pharmacy canada canada medications information global pharmacy canada canadian pharmacies that ship to us online canadian pharmacies
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30