مجله درهم ورهم
مطالب مفید و زیبا ...
                                                        
درباره وبلاگ

این یه وبلاگ عمومیه و ماهم از این موضوع استفاده کردیم و مطالبی با موضوعات مختلف گذاشتیم تا چیزی کم و کسر نیاد و یه وبلاگ کسل کننده نباشه. اگه شما هم در مورد چیزی مطلبی خواستین تو قسمت نظرات بگین و ما سعی میکنیم حتما و در کمترین زمان یه تاپیک با موضوعی که شما خواستین بذاریم.
لحظات خوشی داشته باشین در پناه خداوند.
مدیر وبلاگ : Mr. Kouri
تبلیغات
نظرسنجی
کارکرد وبلاگ چطوره ؟؟؟پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


دوران‌های زمین شناسی در یك نگاه


 دوران زمین شناسی به سه دوره اصلی و یك پیش‌دوره تقسیم می‌شوند.

الف) دوران قبل از كامبرین (Pre Cambrian)
-----------------------------------------------

- دوره آركئن (Archean)، از ابتدای پیدایش زمین تا 2 میلیارد و صد میلیون سال پیش
- آلگونكی‌ین (Algonkian)، از 2 میلیارد و صد میلیون سال تا 600 میلیون سال پیش


ب) دوران اول زمین‌شناسی، پالئوزوئیك (Paleozoic)
--------------------------------------------------------

از مشخصه بارز این دوران فراوانی تریلوبیت‌ها در سه دوره كامبرین‌ و اردوویسی‌ین و سیلوری‌ین و فراوانی ماهی‌ها در دوره دوونی‌ین و فراوانی دوزیستان در دوره‌های كربونیفر و پرمی‌ین می‌باشد. طول این دوران 380 میلیون سال می‌باشد.
- دوره كامبرین (Cambrian)، از 600 تا 500 میلیون سال پیش كه به سه دور پایین و میانی و بالا تقسیم می‌شود. (ظهور كلیه بی‌مهرگان همچون گراپتولیت‌ها و فراوانی جلبك‌ها)
- دوره اردوویسی‌ین (Ordovician)، از 500 تا 425 میلیون سال پیش كه به دو دور پایین و بالا تقسیم می‌شود. (ظهور اولین مهره‌داران ساده و فراوانی گراپتولیت‌ها و ظهور گیاهان دریایی)
- دوره سیلوری‌ین (Silurian)، از 425 تا 405 میلیون سال پیش كه به سه دور پایین و میانی و بالا تقسیم می‌شود. (فراوانی ماهی‌ها و فراوانی مهره‌داران)
- دوره دوونی‌ین (Devonian)، از 405 تا 345 میلیون سال پیش كه به سه دور زیرین و میانی و بالایی تقسیم می‌شود. (فراوانی ماهی‌ها و ظهور اولین دوزیستان و ظهور اولین گیاهان خشكی)
- دوره كربونیفر (Carbonifer)، از 345 تا 280 میلیون سال پیش كه به دو دور كربونیفر زیرین و كربونیفر بالایی تقسیم می‌شود. (ظهور اولین خزندگان و فراوانی حشرات و فراوانی بسیار بیش از حد گیاهان بدون گل)
- دوره پرمی‌ین (Premian)، از 280 تا 220 میلیون سال پیش كه به سه دور زیرین و میانی و بالایی تقسیم می‌شود. (فراوانی دوزیستان و انقراض تریلوبیت‌ها)


ج) دوران دوم زمین‌شناسی، مزوزوئیك (Mesozoic)
--------------------------------------------------------

از مشخصه بارز این دوران فراوانی خزندگان بود. طول این دوران 160 میلیون سال می‌باشد.
- دوره تریاسیك (Triassic)، از 220 تا 180 میلیون سال پیش كه به سه دور زیرین و میانی و بالایی تقسیم می‌شود. (ظهور اولین پستانداران)
- دوره ژوراسیك (Jurassic)، از 180 تا 135 میلیون سال پیش كه به سه دور لیاس، دوگر و مالم تقسیم می‌شود. (دوران حكومت دایناسورها و ظهور اولین پرندگان و ظهور گیاهان گل‌دار)
- دوره كرتاسه (Certaceus)، از 135 تا 60 میلیون سال پیش كه به دو دور زیرین و بالا تقسیم می‌شود. ( از بین‌رفتن دایناسورها، آمونیت‌ها و بلمنیت‌ها و فراوانی گیاهان گلدار)


د) دوران سوم زمین‌شناسی، سنوزوئیك (Cenozoic)
-------------------------------------------------------------

از مشخصه بارز این دوران فراوانی پستانداران است كه دلیل آن انقراض دایناسورها بود. طول این دوران 60 میلیون سال می‌باشد.
- ترسی‌یری (Tertiary)، از 60 میلیون سال پیش تا یك میلیون سال پیش كه به دو دور پالئوژن و نئوژن تقسیم می‌شود. (فراوانی پستانداران و پرندگان)
- دوره كوواترنری یا دوره چهارم (Quternary)، از یك میلیون سال تا 20 هزار سال پیش كه به دو دور پلیستوسن و هلوسن تقسیم می‌شود.
نوع مطلب : دنیای شیرین - ( علمی )، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic