مجله درهم ورهم
مطالب مفید و زیبا ...
                                                        
درباره وبلاگ

این یه وبلاگ عمومیه و ماهم از این موضوع استفاده کردیم و مطالبی با موضوعات مختلف گذاشتیم تا چیزی کم و کسر نیاد و یه وبلاگ کسل کننده نباشه. اگه شما هم در مورد چیزی مطلبی خواستین تو قسمت نظرات بگین و ما سعی میکنیم حتما و در کمترین زمان یه تاپیک با موضوعی که شما خواستین بذاریم.
لحظات خوشی داشته باشین در پناه خداوند.
مدیر وبلاگ : Mr. Kouri
تبلیغات
نظرسنجی
کارکرد وبلاگ چطوره ؟؟؟پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

نسبیت همزمانی

انیشتین از هم زمان كردن ساعت هایی كه در مكان های مختلف قرار داشتند به نسبیت هم زمانی پی برد.

چهارمین رابطة گالیله ، ’ t=t ، می گوید كه در هر دو چارچوب مرجعی كه به طور یكنواخت نسبت به همدیگر حركت می كنند برای كلیه مكان ها و كلیه زمان ها مقیاس زمانی یكسانی وجود دارد . این گفته معادل آن است كه بگوییم كه برای این گونه چارچوب ها یك مقیاس زمان جهانی وجود دارد. آیا واقعیت دارد؟

بر اساس اصول نسبیت دو رویداد كه در یك چارچوب هم زمان اند در چارچوب مرجع دیگری كه نسبت به چارچوب اول در حركت است هم زمان نیستند مگر این كه دو رویداد در یك نقطه از فضا روی داده باشند.

از نظر چارچوب O، دو رویداد در صورتی هم زمان هستند كه دارای یك مختصه زمانی باشند . درنتیجه، رویدادهایی كه روی یك خط موازی با محور x قرار داشته باشند، برای آن چارچوب هم زمان هستند.


بر اساس نسبیت همزمانی، این مسئله که دو رویداد همزمان رخ داده‌اند یا نه، نسبی است، و بستگی به بیننده دارد. این ایده، نتیجهٔ عجیبی است که از تئوری نسبیت گرفته شده، و در مورد هر کدام از رویدادهایی که در مسافتی از یکدیگر اتفاق می‌افتند مصداق دارد. برای مثال، اگر مواد منفجرهٔ آتش بازی را در سیاره‌های مریخ و ناهید شلیک کنیم، ممکن است یکی از مشاهده کنندگانی که در مسیری خاص در فضا حرکت می‌کند، بگوید هر دوی آن‌ها با هم شلیک شدند (با توجه به زمانی که برای رسیدن نور به وی لازم است)، از آن سو، مشاهده کنندهٔ دیگری که در مسیری متفاوت در حال حرکت است، می‌گوید سیارهٔ ناهید زودتر شلیک کرده، و بینندهٔ دیگر، ناهید را آغازگر آتش بازی می‌داند. با توجه به نسبیت خاص، علت این مسئله، زاویه‌های دید مختلف و تفاوت‌های حاصل از آن است. و چون همهٔ آن‌ها نسبی هستند، نمی‌توان گفت کدام یک از مشاهده‌گرها، زاویهٔ دید درست‌تری داشته‌است.این ایده، به ادراک‌های عجیبی می‌انجامد، از جمله این که فردی، معلول را پس از علت مشاهده می‌کند (برای مثال، ابتدا فرد می‌بیند که بمبی روشن شده، و سپس کسی را مشاهده می‌کند که فتیله را آتش می‌زند). در هر حال، وقتی مشاهده کننده، معلول را می‌بیند، نمی‌تواند تأثیری بر علت بگذارد، مگر آن که قادر باشد با سرعتی بیشتر از سرعت نور حرکت کند. شاید این مهم ترین دلیل برای باور برخی از افراد باشد که معتقدند حرکت با سرعتی بیش از سرعت نور ممنوع است، زیرا این به معنای است که جهانی که بتواند پس از وقوع معلول، مداخله‌ای در علت داشته باشد، بی معناست.

فرض کنید دوناظر : یکی در قطار پرسرعتی نشسته است و دیگری کنار سکو ایستاده است.به محض اینکه وسط واگن قطار( جایی که مسافر نشسته است ) از مقابل ناظر کنار سکو می گذرد. دو صاعقه یکی به جلو و و دیگری به عقب قطار برخورد می کند.دوشعاع نور از صاعقه ها از دو طرف هم زمان به چشم او می رسد. پس او به این نتیجه می رسد که " همزمان " اتفاق افتاده است. زیرا او می داند دو شعاع نور فاصله های برابری را از عقب و جلوی قطار با سرعت ثابتی ( سرعت نور ) تا چشم او طی می کنند .


برای درك بیشتر مسئله به لینك زیر كه فیلمی در این مورد است و زیرنویس فارسی دارد مراجعه كنید:


نوع مطلب : دنیای شیرین - ( علمی )، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic