مجله درهم ورهم
مطالب مفید و زیبا ...
                                                        
درباره وبلاگ

این یه وبلاگ عمومیه و ماهم از این موضوع استفاده کردیم و مطالبی با موضوعات مختلف گذاشتیم تا چیزی کم و کسر نیاد و یه وبلاگ کسل کننده نباشه. اگه شما هم در مورد چیزی مطلبی خواستین تو قسمت نظرات بگین و ما سعی میکنیم حتما و در کمترین زمان یه تاپیک با موضوعی که شما خواستین بذاریم.
لحظات خوشی داشته باشین در پناه خداوند.
مدیر وبلاگ : Mr. Kouri
تبلیغات
نظرسنجی
کارکرد وبلاگ چطوره ؟؟؟پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
مفاهیم نسبیت


ناظر در نسبیت و معادلات تبدیل
-------------------------------------
در نسبیت عبارات كوتاه زیادی وجود دارد كه به‌راحتی می‌توانند برای كسانی كه وارد نیستند، بد تفهیم شوند. مثلا، جمله: "ساعت متحرك كند كار می‌كند" به این معنی است كه ساعتی كه با سرعت یكنواخت نسبت به چارچوب لخت شامل ساعت‌های همزمان‌شده حركت می‌كنند، وقتی توسط این ساعت‌ها سنجیده شود كند كار می‌كند. ما یك ساعت متحرك را با دو ساعت ساكن همزمان‌شده مقایسه می‌كنیم. كسانی كه برای جمله فوق معنی دیگری درنظر می‌گیرند غالباً به اشكالاتی برمی‌خورند.
همچنین معنی كلمه ناظر نیز كاملاً روشن است، اما ممكن است بد تعبیر شود.
ناظر درواقع مجموعه‌ای از بینهایت ساعت است كه در سرتاسر فضا توزیع شده‌اند و نسبت به هم ساكن و با یكدیگر همزمان هستند.
مختصات فضا-زمانی یك رویداد (x,y,z,t) توسط ساعتی كه در محل رویداد (x,y,z) در زمان وقوع آن (t) قرار دارد، ثبت می‌شود.
اندازه‌گیری‌هایی كه به این ترتیب در سراسر فضا-زمان ثبت شده‌اند و آنها را اندازه‌گیری موضعی‌ می‌نامیم، می‌توانند توسط یك آزمایش‌ كننده انتخاب و تجزیه و تحلیل شوند. بنابراین می‌توان ناظر را آزمایش‌كننده‌ای دانست كه اندازه‌گیری‌های انجام شده به این طریق را جمع‌آوری می‌كند.
هر چارچوب لخت دارای یك چنین مجموعه‌ای از ساعت‌های ثبت‌كننده، یا چنین ناظری است.
روابط بین مختصات فضا-زمانی یك رویداد فیزیكی كه توسط ناظر S اندازه‌گیری می‌شود و مختصات فضا-زمان همین رویداد فیزیكی كه توسط ناظر دیگر R اندازه‌گیری می‌شود، معادلات تبدیل نامیده می‌شوند.یك تصور غلط از كلمه‌ی ناظر ناشی از «اشتباه‌ اندازه‌گرفتن» با «دیدن» است. به عنوان مثال برای مدت‌ها تصور می‌شد كه انقباض نسبیتی طول، باعث خواهد شد كه طول اجسام متحرك سریع در امتداد حركتشان كوتاه‌تر به چشم بیاید. اندازه‌گیری همزمان مكان تمام نقاط جسم تصویر «حقیقی» آن‌را، مطابق با كاربردی كه از كلمه‌ی ناظر در نسبیت داریم، به ما خواهد داد.
اما به گفته وایسكوف:
"وقتی شیئی را می‌بینیم یا از آن عكس می‌گیریم، كوانتوم‌های نوری گسیل‌شده از جسم را كه به طور همزمان به شبكیه‌ی چشم یا فیلم عكاسی می‌رسند، ثبت می‌كنیم. این مسئله ایجاب می‌كند كه این كوانتوم‌های نوری از تمام نقاط جسم به طور همزمان گسیل «نشده» باشند. نقاطی كه از ناظر دورترند سهم كوانتوم‌های خود در تصویر را زودتر از نقاطی كه نزدیك‌تر هستند فرستاده‌اند. در نتیجه، اگر جسم در حركت باشد، چشم یا دوربین عكاسی، تصویر واپیچیده‌ای از جسم خواهد داشت. زیرا وقتی قسمت‌های مختلف جسم، نوری را كه در عكس دیده می‌شود گسیل می‌كردند، جسم در مكان‌های مختلفی بوده‌ است."
بنابراین، برای مقایسه با پیش‌گوئی‌های نسبیتی، نخست باید زمان پرواز كوانتوم‌های نوری را از قسمت‌های مختلف جسم به چشم یا دوربین عكاسی درنظر بگیریم. بدون این تصحیح، یك واپیچیدگی هم مربوط به اثرات اپتیكی و هم مربوط به اثرات نسبیتی، خواهیم دید.
بدین معنی انقباض لورنتس، به‌خصوص برای عكس‌هایی كه عمود بر جهت حركت اجسام بزرگ و سریع، از آنها گرفته شده‌اند، قابل رؤیت است. اما در نسبیت واژه «ناظر» به معنی «نگاه‌كننده» نیست و ما از این پس آن‌را به همین معنی «اندازه‌گیرنده» به كار خواهیم برد.
نوع مطلب : دنیای شیرین - ( علمی )، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic