مجله درهم ورهم
مطالب مفید و زیبا ...
                                                        
درباره وبلاگ

این یه وبلاگ عمومیه و ماهم از این موضوع استفاده کردیم و مطالبی با موضوعات مختلف گذاشتیم تا چیزی کم و کسر نیاد و یه وبلاگ کسل کننده نباشه. اگه شما هم در مورد چیزی مطلبی خواستین تو قسمت نظرات بگین و ما سعی میکنیم حتما و در کمترین زمان یه تاپیک با موضوعی که شما خواستین بذاریم.
لحظات خوشی داشته باشین در پناه خداوند.
مدیر وبلاگ : Mr. Kouri
تبلیغات
نظرسنجی
کارکرد وبلاگ چطوره ؟؟؟پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شنبه 7 اردیبهشت 1392 :: نویسنده : Mr. Kouri


اگه كسى دچار فتنه استمناء شده باشه و بخواد ترك كنه باید چیكار كنه؟ آیا ممكنه براى این شخص مشكل جسمى اى پیش بیاد كه مانع ازدواجش بشه؟ آیا با ترك این كاروتوبه به درگاه خدا میتونه جبران كنه؟

پرسشگرگرامی در ابتدا عرض می كنیم نگرانی و بیزاری شما از این عمل، نشان از این دارد كه روحیة تقوا و ایمان در شما زنده است و این روحیه را باید قدر بدانید.

یكی از نشانه های ایمان مؤمن این است كه وقتی كار خوبی انجام می دهد، خوشحال می شود و در صورت انجام دادن كار زشت و گناه ناراحت می شود.

هستند كسانی كه چشم  چرانی، خود ارضایی و بسیاری از گناهان دیگر برایشان عادی شده و اصلاً هیچ احساس گناه هم نمی كنند. این را هم بدانید فردی كه حفظ و تقویت ایمان برایش مهم است، قطعاً شیطان برایش برنامه دارد و او را راحت نمی گذارد و هر لحظه می خواهد فریبش دهد. حفظ ایمان كاری سخت و مشكل است و نیاز به برنامه ریزی و تلاش و كوشش دارد.

بنابراین پرسشگر ارجمند وگرامی باید خدا را شاكر باشید كه متوجه اشتباهتان شده اید و از انجام این كار پشیمان هستید. همین پشیمانی و پی بردن به اشتباه است كه شما را به سمت درمان این مشكل می كشاند. ؛ این نشان از طینت پاك شما دارد كه با وجود این گرفتاری توانسته اید این احساس را در خودتان حفظ كنید. قدر این روحیه را بدانید و در جهت حفظ و تقویت آن تلاش كنید كه حتماً موفق خواهید شد.

اما با همه این وجود به شما می گوییم از آنجا كه این عمل اعتیاد آور است اگر هر چه سریعتر دست از این كار برندارید به جایی می رسید كه حتی از روزی چند مرتبه نیز سیر نشوید و عاقبت در اثر بوجود آمدن عوارض جسمانی، روانی و معنوی آن به زندگی بدی دچار خواهید شد. بنابراین تا دیر نشده به فكر آینده خود و زندگی خوشی كه در انتظارتان است، باشید.

متاسفانه خود ارضایی علاوه بر داشتن عوارض جسمانی و روانی، سبب دوری از خداوند می گردد. البته این مشكل نیز به سادگی قابل حل می باشد؛ چرا كه فردی كه از گناه توبه می كند و به سوی خدا باز می گردد مانند فردی است كه اصلا گناهی انجام نداده است و شاید بتوان گفت بزرگترین امید و مژده ای كه خداوند به بنده اش داده است همین راه برگشت می باشد.

در رابطه با ازدواج نیز اصلا نگران نباشید و بدانید كه با ترك این عمل مشكل ساز شما به سلامتی اولیه روحی و جسمی و معنوی خویش باز خواهید گشت و انشاالله خواهید توانست یك ازدواج موفق و زندگی ایی زیبا و امیدواركننده داشته باشید و همه اینها در گرو ترك حقیقی خودارضایی با توكل بر خداوند خواهد بود.

اكنون پس از این مقدمه كوتاه به راهكارهای عملی درمان خود ارضایی می پردازیم. لطفا آنها را به د قت مطالعه نمایید و همچنین با دقت به كار ببندید تا انشاءالله هر چه زودتر به هدفتان دست بیابید.

1. نخستین گام برای درمان این عادت ناپسند، این است كه فرد باور داشته باشد كه این مشكل درمان پذیر است. نورمن وینسنت پیل روان شناس آمریكایی چنین می گوید: « هرگز كلمة نمی شود را به كار نبرید؛ زیرا كاربرد آن یعنی قبول آن»(1). بسیاری از كسانی كه مدت های طولانی گرفتار خود ارضایی بوده اند، با توكل بر خدا و تلاش و جدیت خودشان توانسته اند این عادت زشت را كنار بگذارند. حتی كسانی را می شناسیم كه بیش از ده سال به این عادت مبتلا بوده اند ولی موفق به ترك شده اند. پس فرد مبتلا به هیچ عنوان نباید ناامید و مأیوس شود و دست از تلاش خودش بردارد.

2. نكته دیگری كه باید مورد توجه قرار گیرد تدریجی بودن درمان است. فردی كه چند ماه و یا چند سال گرفتار این مشكل بوده، نباید از خودش انتظار داشته باشد كه در عرض چند روز یا چند هفته بتواند این كار را ترك كند؛ همین كه به تدریج بتواند از تعداد دفعات آن بكاهد، پیشرفت خوبی كرده است. كسی كه به خود ارضایی عادت كرده باشد، برای درمانش نیاز به زمان دارد؛ درست مثل كسی كه معتاد به مواد مخدر شده باشد. چنین شخصی نباید در درمان عجله كند و اگر بعد از مدتی دید هنوز مشكلش حل نشده، نباید ناامید گردد. درمان مشكلی كه به صورت عادت درآمده است ،در زمان كوتاه، معمولاً غیر ممكن و یا خیلی مشكل است.

 

گاهی اوقات درمان خود ارضایی، حداقل به همان میزانی كه فرد مبتلا به این كار بوده، نیازمند زمان است. البته گاهی اوقات هم فرد با ارادة قوی خودش، پس از سال ها ابتلا به خود ارضایی، در عرض مدت كوتاهی این كار را ترك می كند. پس فردی كه گرفتار خود ارضایی است، نباید عجله كند و از میدان مبارزه بیرون برود. به هر میزان كه بتواند تعداد دفعات این عمل را كم كند, خودش موفقیت به شمار می رود.

3. برخی از روان شناسان، خود ارضایی را «مرض تنهایی» نام نهاده اند.(1) این مطلب به خوبی نشان می دهد كه تنهایی یكی از زمینه  های ابتلای فرد به خود ارضایی است. پس نباید به هیچ عنوان تنها بماند. به هر طریق ممكن از تنهایی چه در خانه و چه در بقیه مكان ها فرار كند. چون معمولاً افراد در حضور دیگران دست به خودارضایی نمی زنند، پس بر فرد مبتلا لازم است كه زمینه تنها بودن خودش را از بین ببرد و بدین وسیله گامی بلند در جهت درمان مشكل بردارد.

4. نكته دیگری كه برای درمان این مشكل باید مورد توجه قرار گیرد، كنترل نگاه است. تصاویر و خیالاتی كه به ذهن فرد می آید به سبب دیدن فیلم ها، عكس ها و تصاویری است كه قبلا دیده است. اگر در گذشته خیلی به این مطلب پایبند نبوده ، از همین الآن تصمیم جدی بگیرد كه چشم و نگاهش را كنترل كند. برای خودش قانونی وضع كند كه اگر به نامحرم نگاه شهوانی و غیرعادی كرد و یا فیلم و تصویری را دید، فلان تنبیه را برای خودش در نظر بگیرد. اگر چند وقت این برنامه را اجرا كند، می بیند كه موفق خواهد شد. در زمینة كنترل نگاه به مقالة جناب آقای علم خواه با عنوان «چشم چرانی، آثار و راهكارهای درمان» در سایت پرسمان (2) رجوع شود.

5. همان طور كه حواس ظاهری نقش مهمی در تحریك میل جنسی دارند، فكر و خیال پردازی نیز سهم بسزایی در این زمینه به خود اختصاص می دهد. بعضی از افراد در كنترل حواس ظاهری خود موفقند؛ ولی كنترل فكر و خیال را خیلی جدی نمی گیرند و از همین جا ضربه می خورند. دائماً در خیال خود صحنه های غیر اخلاقی را تجسم می كنند و همین امر ممكن است آن ها را به سمت گناه سوق دهد. امام علی (ع) در این زمینه می فرماید:« هركس زیاد به فكر گناهان باشد، عاقبت به سمت گناه كشیده می شود.»(3)

خوب است، كسی كه گرفتار خود ارضایی است همیشه موضوعاتی برای فكر كردن در ذهنش داشته باشد ، موضوعاتی علمی، اجتماعی، سیاسی، اعتقادی و مذهبی و ... و هر زمان كه افكار و تخیلات جنسی به ذهنش هجوم آوردند، با پرداختن به آن موضوعات خودش را از شر افكار و وسوسه های شیطانی نجات بخشد. همچنین می تواند با مطالعة كتاب های مورد علاقه، فكر و خیالش را مهار كند. یا هر زمان كه افكار جنسی به ذهنش آمدند، به كار دیگری بپردازد و یا تغییر موقعیت دهد.

6. معمولاً كسانی كه گرفتار خود ارضایی می شوند، اراده شان ضعیف می شود و همین مسأله آنها را در درمان با مشكل مواجه می سازد. البته قطعاً ارادة آنها به طور كلی از بین نرفته است؛ نشانه اش هم این است كه این كار را در جلوی دیگران انجام نمی دهند و یا این كه گاهی اوقات برای مدتی كوتاه یا طولانی این عمل را ترك كرده اند. پس اراده شان به طور كلی از بین نرفته است. منتهی ممكن است كمی ضعیف شده باشد.

 

در اینجا به برخی از راهكارهای تقویت اراده اشاره می كنیم:

ا) یكی از كارهای اساسی برای تقویت اراده، تلقین جملاتی است كه به فرد نیرو و انرژی روانی می دهد. یعنی هر روز جملاتی كه انرژی مثبت دارند در ذهنش مرور كند و حتی به زبان بیاورد. جملاتی مانند: « من اراده لازم برای انجام كارهایم را دارم» ، « هیچ چیز نمی تواند اراده ام را متزلزل كند» ، « اراده ام هر روز محكم تر می شود» ، « من باید موفق شوم؛ زیرا موفقیت از آن نیرومندان است» (4) و ... . همچنین در كارهای سخت و دشوار هم تلقین را فراموش نكند.

ویكتور پوشه ـ روان شناس فرانسوی ـ در مورد خود ارضایی می گوید: افراد مبتلا به این عادت شوم،  هر روز به دفعات مختلف با تمركز فكر به خود بگویند: « من به خوبی قادرم این عادت بد را از خود دور كنم، من قادرم».(5) این عبارت ساده، اثر عجیبی در تقویت اراده و روحیه دارد.

ب) برای تقویت اراده، باید از پراكنده كاری و آشفتگی در كارها پرهیز كند. كارهای متنوع و مختلف علاوه بر این كه انرِِژی فرد را پراكنده می سازند، موجب به هم ریختگی فكری هم می شوند. پس تلاش كند به كارها و فعالیت هایش تمركز و انسجام بخشد.

پ) سعی كند كارهایی را كه بر عهده می گیرد، ناتمام رها نكند و آن ها را تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه دهد. كارهای نیمه تمام باعث می شوند، فرد خودش را انسانی بی اراده و یا دارای ضعف اراده تصور كند و دیگر قدرت برعهده گرفتن فعالیت ها و مسؤولیت های مختلف را نداشته باشد. قبل از انجام هر كاری كمی دربارة آن كار و توانایی ها و استعدادهای خودش بیاندیشد و اگر توانایی اتمام آن كار را ندارد، از اول آن را بر عهده نگیرد.

ت) هرگز در كارها نا امید نشود و تا جایی كه می تواند تلاش كند.

ث) هر روز صبح حداقل بیست دقیقه، به طور مرتب و در ساعتی معین ورزش كند.

ج) ترك گناه و مخالفت با وسوسه های شیطان، نقش بسیار مؤثری در تقویت اراده دارد. ویلیام جیمز روان شناس معروف آمریكایی چنین می گوید: « یك نه گفتن به یك عادت بد، موجب می شود شخص برای مدتی تجدید قوا كند و بدین وسیله ضعف اراده خود را به تدریج برطرف سازد.»(6)

چ) مقید باشد هر روز تعدادی معین از آیات قرآن را تلاوت كرده و ترجمة آنها را هم بخواند.

ح) پس از تدبیر و مشورت از عواقب تصمیم‏های خود هراسناك نباشد و به خدا توكل كند و در تمام امور از او كمك بخواهد.

خ) باور كند همانند دیگر انسان‏ها از توانمندی‏های بسیار برخوردار است و از دیگران كمتر نیست. فراموش نكند نقاط قوت انسان از نقاط ضعفش بیشتر است و نباید خود را دست كم بگیرد. تصمیم خوب در پرتو تكیه بر قوت‏ها، جبران ضعف‏ها و احساس توانمندی ها شكل می گیرد.

د) هر كاری را آسان تلقی كند؛ زیرا در برابر اراده پولادین انسان همه سختی‏ها آسان می‏گردد. به استقبال كارهای به ظاهر دشوار برود و به خود تلقین كند می‏تواند در این امور درست تصمیم بگیرد و افتخار موفقیت در انجام آن‏ها را به دست آورد.

ذ) مدتی برنامه ریزی و تصمیمات خود را با فردی ذی صلاح در میان بگذارد و از وی بخواهد مراقب باشد تا در او دودلی پیش نیاید. و همچنین اجرای تصمیماتش را به تأخیر نیاندازد.

ر) از خواب زیاد، پرخوری و دیگر اسباب تنبلی و سستی اراده بپرهیزد.

ز) با كسانی كه روحیه و اراده ای قوی دارند دوست شود تا اراده او نیز قوی گردد.

ژ) تصمیمات به جا و پر ارزش گذشته‏ خودش را به یاد آورد و توجّه كند كه چون گذشته برای انجام دادن كارهای مهم آمادگی دارد.

س) با تصمیم‏های آسان در كارهای ساده، به تدریج خود باوری و توانمندی را در خویش پدید آورد و راه را برای تصمیم گیری در امور پیچیده و مشكل هموار سازد.

ش) از شكست خوردن نهراسد و بداند كه شكست ها پلی هستند به سوی موفقیت و كامیابی.

ص) سرگذشت افراد سخت كوش و با اراده را مطالعه كند و از آنها درس بگیرد.

7. شستن اندام بدن به خصوص اعضای تناسلی با آب سرد، برای خنثی نمودن تحریكات جنسی مؤثر است. هر وقت افكار جنسی به ذهن فرد آمد و تحریك شد، اگر می تواند با آب سرد دوش بگیرد و یا اعضای تناسلی اش را با آب سرد بشوید تا شهوتش تعدیل گردد. البته این كار در صورتی توصیه می شود كه موجب بیماری و عوارض منفی در فرد نشود. (7)

8. یكی دیگر از روش های درمانی، این است كه فرد مبتلا، در فاصلة زمانی كه برای خودش در نظر می گیرد، اگر موفق به ترك این عمل شد خودش را تشویق كند و به خودش جایزه بدهد. ولی چنانچه در فاصلة مشخص شده باز هم مرتكب خود ارضایی شد، جریمه و تنبیهی برای خودش در نظر بگیرد. تشویق باید چیزی باشد كه به فرد انگیزه بدهد و او را در تصمیمش استوار گرداند. همچنین تنبیه و جریمه باید قدرت بازدارندگی بالایی داشته باشد؛ به طوری كه فرد هر وقت اراده كرد خود ارضایی كند، تلخی تنبیه و جریمه به ذهنش بیاید و همین امر مانعی در برابر خود ارضایی باشد.

 

البته تنبیه و جریمه نباید به گونه ای باشد كه فرد مبتلا از انجام آن ناتوان شود وكم كم از كارآیی بیفتد. نوع تشویق و جریمه هم برای افراد مختلف فرق می كند. هر فردی باید خودش جایزه و جریمة خودش را تعیین كند. (8)

به سخنان این جوان دقت كنید: « عهد و پیمانی كه با خودم بستم و الآن حدوداً هشت سال از عمرش می گذرد و تا كنون نیز بدان پایبند بوده ام چنین است: هرگاه در مبارزه با عمل خودارضایی شكست خوردم بر من واجب است كه هفت روز روزه بگیرم. سه روز آن باید بلافاصله پس از شكست و پشت سر هم باشد و چهار روز دیگر در طی یك ماه پس از روز شكست به جا آورده شود. این جریمه ای كه برای خودم گذاشته ام بسیار كمكم كرده است.»

9. یكی از راهكارهای اساسی برای درمان این مشكل، ازدواج است. ازدواج به طور ریشه ای و اساسی این مشكل را برطرف می كند. شاید الآن سن و شرایط ازدواج را نداشته باشید؛ ولی باید در فكر ازدواج باشید و در اولین زمان ممكن كه شرایط شما اجازه می دهد، حتماً به این كار اقدام كنید.

در اینجا به برخی دیگر از نكات درمان خود ارضایی اشاره می شود:

1. فرد مبتلا سعى كند به هنگام خواب شكمش بیش از حد معمول پر نباشد.

2. از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسى و حتى شوخى‏هاى جنسى و تحریك ‏كننده جدا پرهیز كند.

3. از خوردن مواد غذایى كه محرك است مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم‏مرغ، گوشت قرمز، غذاهاى پرچرب، حتى‏المقدور اجتناب و به میزان ضرورت اكتفا كند.

4. قبل از خواب حتما مثانه خود را تخلیه نماید.

5. از نوشیدن افراط ‏گونه آب و مایعات پرهیز كند (به خصوص شب‏ها و قبل از خوابیدن).

6. هیچ‏گاه بدن عریان خود را در آینه نگاه نكند.

7. از دست‏ورزى اندام جنسى خود اجتناب كند و در هیچ شرایطى دست‏ورزى نكند.

8. هرگز به رو نخوابد. هنگام خواب سر و دست ها از زیر پتو ولحاف بیرون باشد.

9. به منظور تخلیه انرژى زاید بدن به طور منظم و زیاد ورزش كند.

10. هیچ‏گاه بیكار نباشد، براى اوقات فراغت خود برنامه داشته باشد و آن را با مطالعه، ورزش, عبادت و... پر كند.

11. هفته‏اى یكى دو روز روزه مستحبى بگیرد و اگر توان آن را ندارد و یا شرایط روزه گرفتن مهیا نیست حداقل میزان صرف غذا را كاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش و تعداد دفعات غذا را كاهش دهد و به حداقل خوراك اكتفا كند.

12. با نامحرم رفتار متكبرانه داشته باشد و از سخنان ملایمت‏آمیز با آنها خوددارى كرده واز نرمى در كلام با آنها اجتناب ورزد.

13. هیچ‏گاه با نامحرم و جنس مخالف در مكان خلوت و دور از نگاه دیگران باقى نماند، حتى براى آموزش و...

14. قرآن زیاد بخواند و درباره معانى آیات آن فكر كند.

15. به آسیب ها و عوارضی كه ممكن است بر اثر خود ارضایی گریبان گیرش شود فكر كند.(12)

مدتی با دقت به این دستورات عمل كنید تا شاهد نتایج شیرینش باشید. ما هم برایتان آرزوی موفقیت می كنیم.

 

منابع:

(1) دیانت مقدم، سید مصطفی؛ آرامش طوفانی؛ قم: مؤسسه امام خمینی(ره)، ص70.

(1) دبس، موریس؛ بلوغ (چه می دانم؟) ، ص62.

(2) www.porseman.org

(3) غررالحكم؛ ص186، ح3543.

(4) شاكرین، حمید رضا؛ پرسش ها و پاسخ های برگزیده (دفتر هفتم)، ص246.

(5) بشیری، ابوالقاسم؛ اختلالات رفتاری، ص220.

(6) حسینی، داود و ... ؛ شكفتن سهم توست، ص288.

(7) دیانت مقدم، سید مصطفی؛ آرامش طوفانی؛ قم: مؤسسه امام خمینی(ره)، ص81.

(8) همان، ص82.

(9) همان، ص83.

(10) سورة نور/32.

(11) وسائل الشیعه، ج20، ص43.

(12) http://www.porseman.org/archview.aspx?grp=7

نوع مطلب : کودک و والدین، مقالات خواندنی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic