مجله درهم ورهم
مطالب مفید و زیبا ...
                                                        
درباره وبلاگ

این یه وبلاگ عمومیه و ماهم از این موضوع استفاده کردیم و مطالبی با موضوعات مختلف گذاشتیم تا چیزی کم و کسر نیاد و یه وبلاگ کسل کننده نباشه. اگه شما هم در مورد چیزی مطلبی خواستین تو قسمت نظرات بگین و ما سعی میکنیم حتما و در کمترین زمان یه تاپیک با موضوعی که شما خواستین بذاریم.
لحظات خوشی داشته باشین در پناه خداوند.
مدیر وبلاگ : Mr. Kouri
تبلیغات
نظرسنجی
کارکرد وبلاگ چطوره ؟؟؟پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
سه شنبه 17 اردیبهشت 1392 :: نویسنده : Mr. Kouri


مادر :خانم حلی ساز ، دختر من همش حاضر جوابی می کنه . هر چی که من می گم جواب منو می ده . واسه ی هر چیزی جوابی داره . تازگی ها هم یاد گرفته همش می گیه " تو مامان خوبی نیستی " . اگه من رو دوست نداری چرا مامان من شدی ؟ مامان دوست های من مثل تو نیستند، با دخترشون  مهربون هستند . کاش تو هم مهربون تر بودی . . .راستش من خیلی ناراحت هستم . اصلا دلم نمی خواد با سارا بحث کنم . ولی پیش میاد . حرفم رو گوش نمی ده ، دائم هم جوب من رو میده ، من اصلا دلم نمی خواد این دختر این قدر حاضر جوابی بکنه ،خیلی اعصابم رو خورد می کنه .

مشاور : دختر شما چند سالش هست ؟

مادر : میره تو هشت سال . الان هفت سالشه.

مشاور : قبلا این ویژگی رو نداشته ؟ اخیراً چنین رفتاری پیدا کرده ؟ یا اینکه نه ، مثلا چند ماه هست که داره یا چند ساله که داشته ؟

مادر : چند ماهی هست که دیگه خیلی شدید شده ولی قبلا این قدر نبود . الان خیلی شدید شده .

مشاور : همین تک فرزند رو دارید ؟

مادر: بله . تک فرزند هست .

مشاور : حاضر جوابی تو بچه ها یک عادت رفتاری هست . یعنی این طور نیست که ما بگیم یک ویژگی هست که ما بچمون این رو داره و نمی شه هیچ کاریش کرد . حاضرجوابی عادتیه که بچهبه مرور پیدا کرده و اکتسابیه. ما می تونیم با نحوه ی برخوردخودمون این رو تغییر بدهیم . یا حتی باعث تشدید اون بشویم . خیلی مهم هست که پدر و مادر چه طور رفتار می کنند . مهم ترین آیتم در رفتار با بچه هایی که حاضر جواب هستند ، برخورد قاطعانه و همراه با آرامش هست . یعنی اگر شما از کوره در برید ، یا اگر با بچه شروع کنید به یک به دو کردن باعث می شه که این عادت در بچه خیلی شدید بشه . دیدین پدر و مادر هایی که بچشون جوابشون رو می ده بعد شروع می کنند باهاش وارد بحث می شن؟ مثلا بچه می گه که این کار رو نمی کنم . پدر یا مادر می گن نه ! تو باید انجام بدی . بچه می گه دوست ندارم . پدر یا مادر می گن برا چی دوست نداری ؟ من به تو می گم . یه بحث چند دقیقه ای . آخرش هم یا به دلخوری ختم می شه یا حالا به خشم و عصبانیت شدید والدین،یا بچه به گریه می افته یا بالاخره یه اتفاق شاید نه چندان مناسب بیافته .

مادر : بله متاسفانه .

مشاور : اون چیزی که مهم هست اینه که قاطعانه ، ابتدا بهش می گید که،از این به بعد من حاضر جوابیت رو تحمل نمی کنم . بعد اگر بگه حاضر جوابی چی هست ؛ برای یک بار براش توضیح میدین . حاضر جوابی یعنی این که مدامج مامان یا بابات یا بزرگتر رو بدی و هر چی ما بگیم تو سریع یه جوابی رو برداری و به ما بدی . به این می گن حاضر جوابی . این رفتار مودبانه ای نیست . از این به بعد من حاضر جوابیت رو تحمل نمی کنم و بعد از هر حاضر جوابی یه پیامدی به دنبالش هست و یه اتفاقی می افته .

مادر : چه پیامدی ؟

مشاور:یعنی ممکنه باز هم ادامه بده ، شما بهش توجه نمی کنید ممکن هست یه وقت ها یکی از کار هایی که ما می کنیم ، این رو هم یادم باشه که بگم ، این هست که یه وقت ، وقتی که مثلا بچم حاضر جوابی می کنه ، ما می گیم جواب نمی دیم هر بار که تو حاضر جوابی کردی باعث می شه که به نوعی یه امتیاز رو از دست بدی . حالا این امتیاز می تونه چی باشه ؟ دختر شما به چه چیزی علاقه داره ؟ ایا بر فرض به دیدن فلان کارتون علاقه مند هست ؟ آیا دوست داره که شما شب قبل از خواب بارش داستان بخونی ؟ یا این که بر فرض ایا دوست داره که شما بشینید یه وقت هایی باهاش بازی کنید دو تایی ؟ ببینید به چه چیزی علاقه منده، این خیلی مهم هست که شما این رو پیدا کنید و یه سری موارد که دوست داره رو یادداشت کنید .

چون ممکن هست که مجبور بشین ابتدا از چند تا چیز محرومش کنید . یعنی بار اول که حاضر جوابی کرد بهش می گین که چون ما با هم صحبت کرده بودیم که من از این به بعد حاضر جوابی رو تحمل نمی کنم و اگر تو حاضر جوابی کنی یک چیزی رو از دست می دی ، یک امتیاز رو ، یعنی این پیامد عمل خودت هست ؛ این ها رو باهاش طی کردین ، حالا این اتفاق افتاد . می گید طبق صحبت های قبلیمون حاضر جوابی کردی، این باعث می شه که بر فرض امروز نمی تونی فلان کارتون رو ببینی . یعنی اگر شما از کوره در برید ، یا اگر با بچه شروع کنید به یک به دو کردن باعث می شه که این عادت در بچه خیلی شدید بشه .

دیدین پدر و مادر هایی که بچشون جوابشون رو می ده بعد شروع می کنند باهاش وارد بحث می شن؟ مثلا بچه می گه که این کار رو نمی کنم . پدر یا مادر می گن نه ! تو باید انجام بدی . بچه می گه دوست ندارم . پدر یا مادر می گن برا چی دوست نداری ؟ من به تو می گم . یه بحث چند دقیقه ای . آخرش هم یا به دلخوری ختم می شه یا حالا به خشم و عصبانیت شدید والدین،یا بچه به گریه می افته یا بالاخره یه اتفاق شاید نه چندان مناسب بیافته .

 مادر : اصلا براش مهم نیست .

مشاور : اتفاقا می خواستم همین رو بگم . خیلی از بچه ها که حاضر جواب هستن ، به شما می گن که " اصلا برام مهم نیست نبینم ، اصلا دوست دارم که نبینم " . شما وارد بحث باهاش نمی شین و نمی گید"حالا می بینیم که دوست داری ببینی یا دوست نداری . حالا می بینیم که ناراحت می شی یا نمی شی". این صحبت ها رو باهاش نمی کنید . شما حرف رو زدید که حاضر جوابی کردی ، تلوزیون نمی بینی، تموم شد . یعنی ممکنه باز هم ادامه بده ، شما بهش توجه نمی کنید ممکن هست یه وقت ها یکی از کار هایی که ما می کنیم ، این رو هم یادم باشه که بگم ، این هست که یه وقت ، وقتی که مثلا بچم حاضر جوابی می کنه ، ما می گیم جواب نمی دیم دیگه شما وارد بحث نمی شید .

هر چی که شما باهاش بحث کنید یا بخواید براش ثابت کنید که نه ، تو خیلی تلویزیون نگاه کردن برات مهم هست ، اگه نبینی خیلی هم ناراحت می شی ، این باعث می شه که هم اثر تلویزیون ندیدنه کم می شه به خاطر این که بچه می افته تو یه حالت لج و لج بازی و می خواد واقعا نشون بده که اصلا برام مهم نیست . هم این که دوباره اون حاضر جوابیه پیش میاد و اون بحث ادامه پیدا می کنه . ما قرار هست به جای این که با بچمون بحث کنیم ، یه کاری انجام بدیم که حاضر جوابی نکنه . حالا ناراحت می شه یا نمی شه ، من که می دونم تلویزیون نگاه کردن براش مهم بوده . اون کارتونه رو دوست داشته .

کارتون فلان .مثلا فلان شخصیت کارتنی رو دوست داشته ببینه که هر روز بر فرض ساعت 5 بعد از ظهر پخش می شه . اون رو نمی تونی ببینی . و بعد سر حرفی که زدیم می مونیم . یکی از اشتباهات رایجی که پدر و مادر ها انجام میدن ، این هست که بچه شون رو تهدید می کنند، که این رفتار به طور کلی  بی اساس است . یعنی می گن حق نداری تلویزیون ببینی ، وقت تلویزیون دیدن که میشه یادشون می ره . یا حوصله ندارند که بخوان حالا بچه رو محروم کنند و اون تبعات بعدیش که احتمالا بد اخلاقی هست رو بپذیرند . یا بچه شروع می کنه به التماس کردن و گریه کردن ، پدر و مادر دلشون به رحم میاد . این یکی از اشتباهات رایج والدین است . اگر ما تهدیدی کردیم ، انجامش می دیم .

تهدید هم با اون عمل می خونه . نمی رم یه دفعه یه تهدیدی بکنم که اون قدر بزرگ باشه که بعد هم بخوام اجراش کنم و به زور هم اون رو اجرا کنم ، بعد بچه واقعا اون تهدید یا اون مجازات حالا اگر اجراش می کنیم اون مجازات با اون عمل نخونه . این اشتباه است . تلویزیون رو ندیدن یا کارتون رو ندیدن با اون حاضر جوابی می خونه .یعنی ممکنه باز هم ادامه بده ، شما بهش توجه نمی کنید ممکن هست یه وقت ها یکی از کار هایی که ما می کنیم ، این رو هم یادم باشه که بگم ، این هست که یه وقت ، وقتی که مثلا بچم حاضر جوابی می کنه ، ما می گیم جواب نمی دیم قرار نیست به خاطر یه حاضر جوابی کل هفته تلویزیون نبینه . یک روز ، بعد وقتش که شد ، قاطعانه می ایستید و اجازه نمی دین که تلویزیون رو ببینه و وارد بحث دوباره نمی شین .

می گه چرا نمی بینم ؟ چون من گفتم . چون حاضر جوابی کردی . چون قرارمون بوده . یک جمله . نمی تونی ببینی ، چون حاضر جوابی کردی . دیگه دخترتون ادامه می ده شما وارد بحث نمی شین . قاطعانه عمل می کنید . بدون عصبانیت . اگر شما شروع کنید به داد و بیداد کردن و عصبانی شدن ، در نهایت دختر شما احساس می کنه که آها ؛ من هم تونستم که پدر و مادرم رو کنترل کنم . با کاری که کردم اون ها رو عصبانی کردم . این اولین قدمی هست که انجام می دین . ولی ممکنه که دختر شما در طول روز چندین بار این کار رو بکنه . یعنی بهش می گید خب ، حاضر جوابی کردی ، از تلویزیون دیدن محروم می شی ؛ دو ساعت بعد حاضر جوابی می کنه ؛ قرار هست که از یه چیز دیگه محروم بشه . دوباره حاضر جوابی کردی ، مثلا دسر عصری که قرار بود بخوری ، دیگه نمی تونی بخوری . قرار نیست از میان وعده حذف بشه . از یه چیزی که یه چیز اضافه ای بود ، مثلا یه دسری که قرار بود براش درست کنید ، برای مثلا شام ، اون رودرست نمی کنید .

مادر : یعنی این که از غذا محرومش نمی کنم ؟

   حاضرجوابی کردن کودکان

 

 مشاور : نه . اصلا . از غذا ، از میان وعده محروم نمی شه . از یه جیزی که به صورت اضافی هست ، محروم می شه . مثلا قرار بوده یا بهش قول داده بودین که امشب مثلا فلان دسر رو می خواین براش درست کنید ، از اون محروم می شه . دیگه درست نمی کنید . و از قبل هم باهاش طی می کنید، این جور نباشه که سوپرایز بشه . به ازای هر حاضر جوابی ممکن هست که از تلویزیون دیدن محروم بشی یا امتیازی رو از دست بدی . دسر و قصه ی شب و . . . بعد دونه دونه که اتفاق می افته رو بهش می گید . از این محروم شدی ، از اون محروم شدی . ممکن هست که روز های اول دختر شما دو سه امتیاز رو از دست بده .

چون هم عادت کرده به حاضر جوابی و واقعا بلد نیست به گونه ای دیگه رفتار کنه ، هم این که می خواد شما رو امتحان کنه ببینه که شما چقدر ثابت قدم هستید . و جور دیگه ای که شما می تونید برخورد کنید این هست که حتی بعضی از پدر و مادر ها این کار رو می کنند . بر فرض به بچشون پول تو جیبی می دن . اون هم خیلی جواب می ده . شما می تونید پول تو جیبی رو بر فرض بیان به چهار پنج قسمت تبدیل کنید ، پول تو جیبی هفته رو . بگین به ازای هر حاضر جوابی شما یه قسمتیش رو از دست می دی . اگر حاضر جوابی نکردی ، اون رو به دست می آری . آخر هفته هر چی که موند رو به دست می آری .

این ها رو تقسیم می کنید . می زارید مثلا روی میز . می گید این پول تو جیبی تو است . اگر هر حاضر جوابی بکنی یه بخشی ، این قسمتی که گذاشتم کنار رو از دست می دی . اما هر چی که موند آخر هفته مال تو است . واون وقت خودش می بینه که پول تو جیبیش ممکنه که کم و کمتر بشه . ممکنه آخر هفته یه بخشیش مونده باشه ، بهش می دید ، ممکنه هفته ی اول هیچیش نمونه . تازه پول ها که تموم شد چند بار دیگه هم دختر شما حاضر جوابی کنه . اون وقت باید چی کار کنید ؟ بر فرض چهار قسمت ، پنج قسمت پول حاضر جوابی رو کرده ، از دست داده . به ازای حاضر جوابیه دیگش شما از چیز های دیگه می تونید محرومش کنید . مثلا تلویزیون هست ، اون چیز هایی که در بارش صحبت کردیم . مثلا قصه ی شب هست .

مادر : از هفته ی دیگش کم کنم ؟

مشاور : نه ، این کار رو انجام نمی دین . کار دیگه ای که می تونید انجام بدین این هست که باید یه کار اضافه انجام بده . بهش می گید ، چون پول تو جیبیت تموم شده ، از این امتیاز ها محروم می شی . یا حالا خودتون اگه تصمیم گرفتین می تونید این رو نگید . بگید از پول تو جیبی محروم می شی ، که شدی . چون پول تو جیبیت تموم شد ، از این به بعد به ازای هر حاضر جوابی باید یه کار اضافه رو انجام بدی .

مارد : مثل چی ؟

مشاور : مثلا این که باید بیای لباس هایی که من شستم رو تا کنی . یا بر فرض باید یه سری کمک ها رو تو آشپزخانه بدی . بر اساس سنش .

مادر : خب اگه انجام نداد ؟

مشاور : اگه انجام نداد ، این جوری نیستش که حالا ما بخوایم باهاش یک به دو کنیم . اگه انجام نده از یک سری امتیاز محروم می شه . شما باید ببینید که دختر شما کدوم یک از این ها بهتر براش جواب می ده . یعنی ممکنه یه بچه ای باشه که واقعا لج بازی کنه و اون کاری رو که شما می گید انجام نده . خب برای این بچه این پیامد مناسب نیست . باعث می شه که اتفاقا خودش بیشتر باعث درگیری و کشمکش توی خانواده می شه . برای این بچه بهتر این هست که از یه امتیازی که دست خودتون هست محرومش کنید . مثلا قصه ی شب رو دیگه براش نمی خونید اون شب .

اما تمام این ها باید در کنارش یه نکته ای باشه . نکته ی مهمی که می خواستم بگم اینه که ، اگه من میام پیامد های رفتاری رو برای بچم اعمال می کنم ، به ازای کار بدی که انجام داده ، حتما باید حواسم باشه ، جایی که می شه تشویقش کنم ، بهش پاداش بدم . یعنی اگه یک جایی صحبتی باهاش کردم ، حاضر جوابی نکرد ، اون جا حالا مثلا می گم که ممون که این قدر خوب صحبت می کنی ؛ یا ممنون که این قدر قشنگ با من تعامل داری یا داری گفت و گو می کنی یا این که چه قدر خوشحال هستم که تو این قدر مثلا خوب صحبت می کنی . نمی گی که خوشحال هستم که حاضر جوابی نکردی .

سعی می کنید که اون رو مثبت کنید . خوشحال هستم که چه قدر خوب حرف زدی با من ؛ یا وقتی که من این رو گفتم با جزئیات بیشتر بهش اشاره کنید . تو این جوری به من جواب دادی . خیلی خوشحال شدم . ببینید ، اگه ما فقط توجه کنیم به  رفتار های اشتباه بچه  ، هم کلافش می کنیم هم این که باعث می شه به مرور احساس کنه که من چقدر کار های بدی می کنم که همش مامانم داره با من تذکر می ده یا همش دارم از یه چیز هایی محروم می شم .یعنی ممکنه باز هم ادامه بده ، شما بهش توجه نمی کنید ممکن هست یه وقت ها یکی از کار هایی که ما می کنیم ، این رو هم یادم باشه که بگم ، این هست که یه وقت ، وقتی که مثلا بچم حاضر جوابی می کنه ، ما می گیم جواب نمی دیم پس ببین من همش کار های بد می کنم ، هیچ کار خوبی ندارم که اینا نمی گن به من ، یا نمی بینند .

بهتر است که حتما شما حواستون هم باشه هر جا که دخترتون خوب برخورد می کنه ، اون ها رو مورد تشویق قرار بدین . حالا بیاین این شیوه رو امتحان کنید که ، از این به بعد اون لحظه بهش بگید که من دیگه نمی خوام حاضر جوابیه تو رو تحمل کنم و محل رو ترک کنید . بدن عصبانیت . بدون داد و بیداد ترک کنید محل رو . بعد برید فکر کنید چه جور حالا پیامد براش در نظر بگیرید . ممکنه دختر شما دنبالتون بیاد . دنبالتون بیاد و همین جوری ادامه بده . قاطع ولی آروم ، رفتار قاطعانه خیلی بهتر جواب می ده . به دخترتون می گید که من نمی خوام دیگه حاظر جوابیه تو رو تحمل کنم .

بعد دیگه بهش توجه نکنید . یعنی ممکنه باز هم ادامه بده ، شما بهش توجه نمی کنید ممکن هست یه وقت ها یکی از کار هایی که ما می کنیم ، این رو هم یادم باشه که بگم ، این هست که یه وقت ، وقتی که مثلا بچم حاضر جوابی می کنه ، ما می گیم جواب نمی دیم ، بچه شروع می کنه همین جوری ، گفتن . . . گفتن . . . ما به پدر و مادر می گیم محل رو ترک کن . قاطعانه بگو . به خاطر حاضر جوابی . فلان امتیاز رو از دست می دی ، محل رو ترک کن . یا اگر اون لحظه نمی دونی که بچه رو می خوای از چی محروم کنی ؛ ممکنه خیلی عصبانی باشی ، پیامدی که داری خیلی بزرگ باشه ، وقعا هم خوانی نداشته باشه با این کاری که کرده ف اون لحظه ، به پدر و مادر می گیم که موقعیت رو ترک کن ، بحث نکن . خب داره تشدیدش می کنه .

بعد آروم که شدی بیا ، بهش بگو به خاطر این رفتار از فلان امتیاز محروم می شی . که  شما هم بتونید منطقی فکر کنید ، اون امتیازی رو که می خوای محروم کنی ، در موردش تصمیم بگیرید .یعنی ممکنه باز هم ادامه بده ، شما بهش توجه نمی کنید ممکن هست یه وقت ها یکی از کار هایی که ما می کنیم ، این رو هم یادم باشه که بگم ، این هست که یه وقت ، وقتی که مثلا بچم حاضر جوابی می کنه ، ما می گیم جواب نمی دیم

مادر : من هم بیشتر عصبانی می شم .

مشاور : پس شما هم این طوری برخورد می کنید؟ .

مادر : بله . متاسفنه من هم خیلی عصبانی می شم .

مشاور :بعد که عصبانی می شید ، نتیجش چی می شه؟ یعنی دختر شما دیگه بحث رو کوتاه می کنه ؟

مادر : نه . من بحث رو ادامه می دم ، اون هم ادامه می ده . متاسفانه این جدیدا هم اتفاق افتاده و من بیشتر دارم ناراحت می شم از این ماجرا .

مشاور :حالا بیاین این شیوه رو امتحان کنید که ، از این به بعد اون لحظه بهش بگید که من دیگه نمی خوام حاضر جوابیه تو رو تحمل کنم و محل رو ترک کنید . بدن عصبانیت . بدون داد و بیداد ترک کنید محل رو . بعد برید فکر کنید چه جور حالا پیامد براش در نظر بگیرید . ممکنه دختر شما دنبالتون بیاد . دنبالتون بیاد و همین جوری ادامه بده . قاطع ولی آروم ، رفتار قاطعانه خیلی بهتر جواب می ده . به دخترتون می گید که من نمی خوام دیگه حاظر جوابیه تو رو تحمل کنم . بعد دیگه بهش توجه نکنید . یعنی ممکنه باز هم ادامه بده ، شما بهش توجه نمی کنید .

مادر : یعنی دیگه اصلا جوابشو ندم ؟

مشاور : اصلا . به خاطر این که هر توجه کردنی باعث می شه که اون حاضر جوابی تشدید بشه . ما می خوایم این رفتار رو توی فرزندمون کاهش بدیم تا از بین بره . ولی اگه من بیام به اون رفتار توجه کنم ، شروع کنم ، به بچم که جواب می ده ، بهش بگم " مگه نگفتم دنبال من نیا " ، " مگه نگفتم با من حرف نزن " ، " مگه نگفتم نمی خوام گوش کنم " . این ها یعنی چی ؟ یعنی من دارم حرف تو رو گوش می دم . یعنی ادامه بده ، من گوش می دم .

مادر : درسته . حق با شما ست .

مشاور : ولی اگر دیگه قطع کنید . برید یهش فقط یک جمله بگید " تحمل نمی کنم دیگه حاضر جوابیت رو " و بی توجهی کنید . چند بار می گه ، دیگه ادامه نمی ده . بعد دفعات بعد می بینید که این حاضر جوابی کردنه کوتاه و کوتاه تر می شه . چون می بینه علاوه بر این که مامان من وارد بحث با من نمی شه ، تازه حاضر جوابی باعث می شه من از امتیاز ها هی محروم می شم .

مادر : درسته . حق با شماست .

مشاور : و نکته ی جالب دیگه که باید بهتون بگم این هست که دختر شما قرار هست که حاضر جوابی نکنه ، من دارم به شما می گم که اگر داره حاضر جوابی می کنه ، شما جواب بدین ، اون بد تر می کنه . پس نکته ای که این جا مهم هست چیه ؟ این هست که در مورد اون مساله ای که اتفاق افتاده من باهاش بحث نمی کنم . مثلا از این جا شروع شده که اتاقت رو جمع و جور کن . گفته جمع نمی کنم . من گفتم برای چی جمع نمی کنی ؟

-       میگه : چون خسته هستم .

-       نه ، من می گم باید جمع کنی .

-        نه ، نمی کنم . . .

 ببینید ، همش ما داریم در باره ی اون جمع کردنه که باید انجام می داد باهاش بحث می کنیم . من نمی خوام این بحث رو ادامه بدم . من یه جمله گفتم " اتاقت رو جمع کن " . دخترم داره می گه " نمی کنم " و . . . حالا هر چیزی که ممکنه بگه . شما می گید : " من از این به بعد دیگه تحمل نمی کنم ، نمی خوام حاضر جوابیت رو تحمل کنم " و میاین بیرون . بعد هم از قبل بهش گفتید . که حاضر جوابی باعث می شه که از یه سری امتیاز ها محروم بشی . ببینید خیلی از رفتار های بدی که بچه ها دارن ، اگر تشدید می شه ، علتش توی رفتار ماست . یعنی نوع رفتاری که ما به عنوان پدر و مادر می کنیم ، تعیین می کنه که اون رفتار بدی که فرزند من داره ، افزایش پیدا کنه ، کاهش پیدا کنه ؛ چه اتفاقی براش بیافته . شما خودتون اگه یه نفر مثلا یه چیز رو به شما بگه ، بعد شما جواب بدین ف اون دوباره بگه ، شما ترغیب نمی شین جواب بدین ؟

مادر: چرا . دقیقا خودم هم همین جوری هستم . وقتی که اون هم حاضر جوابی می کنه من هم هی دائم بیشتر سعی می کنم جوابش رو بدم . چون فکر می کنم من بزرگ تر هستم ، بنا بر این من نباید از اون کم بیارم . به خاطر همین ، ادامه پیدا می کنه .

مشاور : دقیقا این جنگ قدرت هست . من می خوام قدرتم رو به نوعی ثابت کنم . من قدرت مند تر هستم ، حرف آخر رو من می زنم . در حالی که قرار نیست ما هر کی توی بحث کردن حرف آخر رو می زنه ، قدرت بیشتر رو داشته باشه . خیلی وقت ها قدرت بیشتر همراه با آرامش و قاطعیت بیشتر است .

مادر : بله . درسته .

مشاور : بچه ها ، پدر و مادر هایی براشون قدرت مند تر خواهد بود که پدر و مادر قاطع و آرومی باشند . پدر و مادر عصبانی ، پدر و مادری که خشمگین می شوند و از کوره در می روند ، اتفاقا قدرتشون توی چشم بچه ها خیلی کمتر هست .

مادر : ممنون . چه نکته ی جالبی . اصلا بهش فکر نکرده بودم .

مشاور : و نکته ی آخری که من می خوام بگم این هست که شما توی رفتارتون با همسرتون هم به این مساله دقت کنید . ببینید که آیا با همسرتون هم شما با هم اگر حالا اختلاف نظری پیدا کنید ، جواب هم دیگر رو مدام می دید ؟ یعنی ایشون یه چیزی بگن ، شما ادامه بدین . بعد همین طوری این بحث ادامه پیدا کنه . بعد فرزند شما این الگو را ببینه ؟

مادر: گه گاهی بله این پیش میاد ولی نه به این  شدت

کارشناس :توجه داشته باشید که پدر و مادر اولین الگوی بچه ها هستند یعنی بچه ها نحوه ی رفتار کردن را از وا لدین خود یاد می گیرند . اگر من یه کار ی را اشتباه انجام دهمم بچه یاد می گیرد پس بهتر است که خود من هم مواظب رفتارهایم باشم .

حالا هم با فرزندم و هم با همسرم که فرزندم مدام داره این تعاملات رو می بینه پس به این هم دقت کنید از این به بعد که ، حتی م یتونید یه کاغذ داشته باشید و در ان یادداشت کنید که مثلاً در این هفته چند بار با همسرتان همچین برخوردی داشته اید ، آیا الگوی شما به این شکل است که هرکسی، می خواد حرف آخر را بزند تا طرف مقابل کوتاه بیاد ؟ . .   . . . . ..    و این ها را یادداشت کنید ببینید در طول ، هفته چند بار این مسئله ممکن است اتفاق بیافتد ، چون خیلی وقتها ممکن است ما رفتارهایی کهع انجام می دیم نسبت به اون رفتار آگاهی نداریم یعنی اونقدر با ما عجین شده که ما اگاه نیستیم نسبت به اون کارهایی که داریم انجام می دیم و اینها رو در مورد دخترتون انجام بدین حتماً تقریباً یک هفته تا ده روز دیگه هم تشریف بیارید و به من اطلاع بدید و بگید که چه کارهایی انجام دادید و چه نتایجی گرفتید ، اینکه آیا رفترا دخترتون زیادتر شده > یا اینکه نه کمتر شده ؟

اینکه اصلاً تاثیری روی اون داشته یا نه . . . برای  اینکه ما بتونیم دقیق تر در مورد این مسئله صحبت کنیم ، شما سعی کنید ، که یک جدولی در مورد روزهای ، هفته داشته باشید و از شنبه تا جمعه ببینیند که ، برای مثال دختر شما در هر روزی که حاضر جوابی کرد ، شما چه برخوردی با اون داشتید .. .  اینکه با این رفتار اون شما چه برخوردی از خودتون نشون دادید ، اینکه اگر مجازاتی براش گذاشتید چه ، مجازاتی بوده و یا اینکه اگر تنبیهی کردید اون رو چه تنبیهی بوده ، و اینکه چه نتیجه ای داشته .  . اینها رو یک هفته تا ده روز دیگه حتماً در نظر داشته باشید و بعد دوباره مراجعه کنید و من رو در جریان کار قرار بدید تا ما بتونیم دقیق و عینی  متوجه تغییرات احتمالی دخترتو بشیم  و ، بدونیم که این تغییرات بیشتر به چه سمتی هست وچه جوری هستن

مادر : ممنونم خانم دکتر حلی ساز به خاطر راه کارهای بسیار خوبی که گفتید و امیدوارم که جواب بده چون من واقعا ً از دست این بچه عصبانی می شم وقت ی داره حاضر جوابی می کنه و این قضیه هم مطمعنا ً نیاز به زمان داره و طول خواهد کشید.

مشاور : بله . شما باید توجه داشته باشید که این موضوع نیاز به زم ان داره و طول می کشه که تغییرات اعمال بشه و نتیجه بده .یعنی ممکنه باز هم ادامه بده ، شما بهش توجه نمی کنید ممکن هست یه وقت ها یکی از کار هایی که ما می کنیم ، این رو هم یادم باشه که بگم ، این هست که یه وقت ، وقتی که مثلا بچم حاضر جوابی می کنه ، ما می گیم جواب نمی دیم . شما نمی تونید توقع داشته بشاید که یک روزه یا یک شبه دخترتون اخلاقش عوض بشه و دیگه حاضر جواب ی نکنه ، همه ی این ها بستگی زیادی به، ثبات رفتاری پدر و مادر داره ، یعنی برای هر تغیر رفتار ی که ما م ی خواهیم در سن حدود هفت یا هشت سال در بچه ها ایجاد کنیم ، شاید حدود یک ماه، یک ماه و نیم با همین ثبات رفترای برید جلو و هی وسطش برنگردید و ، رفتارتون رو عوض کنید و الگوهای رفترای اشتباهی که قبلاً داشتید رو نباید تکرار کنید ، وگرنه اون رفتار دوباره بر می گرده و تشدید می شه ، من حتما منتظر شما هستم که یک هفته تا ده روز دیگه باز هم شما  رو ببینم .

منبع:radiosalamat.ir

نوع مطلب : کودک و والدین، 
برچسب ها : حاضرجوابی کردن کودکان، حاضرجوابی، کردن، کودکان،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 3 تیر 1398 09:55

Thank you. Terrific information.
cialis purchasing cialis 5 mg wow look it cialis mexico generic cialis in vietnam buying cialis overnight weblink price cialis brand cialis nl acquistare cialis internet cialis professional from usa achat cialis en europe
یکشنبه 2 تیر 1398 17:56

Appreciate it. A good amount of tips!

cuanto cuesta cialis yaho buy cheap cialis in uk tadalafil 10 mg achat cialis en suisse only now cialis for sale in us cialis 5 effetti collaterali cialis 20mg preis cf we like it cialis price cialis 20mg prix en pharmacie ou trouver cialis sur le net
یکشنبه 2 تیر 1398 03:22

Nicely put. Cheers.
tadalafil il cialis quanto costa bulk cialis cialis 5mg generic cialis pro click here to buy cialis tadalafil generic how much does a cialis cost cialis for sale in europa cipla cialis online
شنبه 1 تیر 1398 10:17

Cheers, Lots of material.

cialis in sconto low dose cialis blood pressure tadalafil buying brand cialis online free cialis canadian discount cialis viagra vs cialis cialis 5 mg scheda tecnica cialis professional yohimbe effetti del cialis
جمعه 31 خرداد 1398 18:10

Wonderful posts. Thank you!
generico cialis mexico cialis from canada acquisto online cialis only now cialis for sale in us cialis daily dose generic buy cialis achat cialis en itali interactions for cialis cialis tadalafil online cialis wir preise
چهارشنبه 29 خرداد 1398 15:35

Thanks, A good amount of write ups!

cialis sale online where cheapest cialis pastillas cialis y alcoho prezzo di cialis in bulgaria tadalafilo click here to buy cialis cuanto cuesta cialis yaho cialis taglich cialis price in bangalore the best choice cialis woman
سه شنبه 28 خرداد 1398 23:08

You made your stand extremely nicely!!
cialis 200 dollar savings card cialis sale online purchasing cialis on the internet viagra cialis levitra cialis lowest price low cost cialis 20mg cialis sale online cialis tadalafil cialis for sale in europa cialis generika
سه شنبه 28 خرداد 1398 00:34

Reliable facts. Regards!
cialis 10 doctissimo cialis professional yohimbe brand cialis nl sublingual cialis online cialis pills in singapore cialis online nederland safe dosage for cialis look here cialis order on line cialis 5mg prix cialis 50 mg soft tab
دوشنبه 27 خرداد 1398 09:46

You've made your point!
generic cialis in vietnam link for you cialis price american pharmacy cialis legalidad de comprar cialis cialis generico en mexico cialis wir preise cialis et insomni pastillas cialis y alcoho viagra vs cialis buying cialis in colombia
یکشنبه 26 خرداد 1398 05:41

Kudos! Ample knowledge.

only here cialis pills cialis generico lilly enter site natural cialis cipla cialis online cialis patentablauf in deutschland generic cialis in vietnam callus cialis prezzo al pubblico cialis venta a domicilio we recommend cialis info
پنجشنبه 23 خرداد 1398 20:46

Many thanks, Wonderful stuff!
only now cialis 20 mg cialis tadalafil cialis online cialis 05 how does cialis work how to purchase cialis on line cialis lowest price prix de cialis cialis pas cher paris cost of cialis per pill
پنجشنبه 23 خرداد 1398 07:51

Amazing plenty of amazing facts.
best generic drugs cialis cialis without a doctor's prescription miglior cialis generico buy cialis cialis 20mg preis cf generico cialis mexico acquistare cialis internet miglior cialis generico cialis generika low dose cialis blood pressure
دوشنبه 20 خرداد 1398 13:23

Terrific posts. Cheers.
click here cialis daily uk trusted tabled cialis softabs no prescription cialis cheap cialis efficacit cialis 10 doctissimo cialis 20 mg purchase once a day cialis cialis 20 mg cut in half brand cialis nl only now cialis 20 mg
شنبه 18 خرداد 1398 02:23

You actually revealed it superbly.
cialis arginine interactio cialis 5 effetti collaterali where to buy cialis in ontario cialis tadalafil sialis no prescription cialis cheap cialis per paypa cialis for sale in europa prices for cialis 50mg side effects of cialis
جمعه 23 فروردین 1398 16:05

Thank you, Loads of facts.

canadian government approved pharmacies drugs for sale on internet drugs for sale online northwest pharmacies in canada canada online pharmacies medication canadianpharmacyusa24h is it legal canadian pharmaceuticals stocks canadian pharmaceuticals stocks canadian pharmacies that ship to us canada medication prices
پنجشنبه 22 فروردین 1398 02:17

Seriously many of beneficial information.
online pharmacy canadian discount pharmacies in canada northwest pharmacies online online pharmacies in usa buy viagra usa online pharmacies tech school Canadian Pharmacy USA canadian online pharmacies legitimate drugstore online shopping canadian pharmacy meds
پنجشنبه 15 آذر 1397 09:37

Seriously all kinds of good tips.
cialis venta a domicilio cialis daily dose generic cialis coupons cialis per paypa cilas cialis 20 mg best price cialis rckenschmerzen cialis online holland cialis generico milano cialis generika in deutschland kaufen
چهارشنبه 14 آذر 1397 13:48

With thanks! Lots of data!

tarif cialis france cialis cipla best buy click now buy cialis brand cialis tadalafil calis when will generic cialis be available i recommend cialis generico cialis generika in deutschland kaufen when will generic cialis be available cialis tablets for sale
سه شنبه 13 آذر 1397 03:56

You said it nicely.!
5 mg cialis pharmacie en ligne brand cialis generic cialis tablets australia cialis 20 mg best price when can i take another cialis free cialis cialis generisches kanada tadalafilo canadian discount cialis cost of cialis per pill
یکشنبه 11 آذر 1397 15:05

Reliable information. Thank you!
acheter du cialis a geneve chinese cialis 50 mg cialis 05 cialis canada on line cialis en 24 hora estudios de cialis genricos how much does a cialis cost brand cialis nl cialis 20mg preis cf rx cialis para comprar
یکشنبه 11 آذر 1397 03:20

Regards. Lots of posts.

recommended site cialis kanada acquisto online cialis cialis tadalafil we like it cialis price buy online cialis 5mg cialis 5 mg buy cialis pills cialis pills cialis diario compra prices on cialis 10 mg
جمعه 9 آذر 1397 15:38

You expressed that wonderfully!
cialis 5mg prix cialis online tadalafil 20 mg cialis side effects cialis 100mg suppliers cialis dosage amounts tadalafil 20mg acquistare cialis internet cialis purchasing buy online cialis 5mg
جمعه 9 آذر 1397 03:53

You suggested that fantastically!
generico cialis mexico buying cialis on internet online cialis legalidad de comprar cialis trusted tabled cialis softabs cialis reviews no prescription cialis cheap 5 mg cialis coupon printable canadian cialis canadian drugs generic cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 16:31

Fantastic tips. Many thanks.
5 mg cialis pharmacie en ligne cialis online buy online cialis 5mg cialis 20mg prix en pharmacie link for you cialis price click here cialis daily uk cialis price in bangalore low dose cialis blood pressure prix cialis once a da prix cialis once a da
جمعه 20 مهر 1397 00:05

You actually said that terrifically!
vardenafil vardenafil levitra 10 mg kopen vardenafil levitra without a doctor prescription levitra 20 mg bayer prezzo levitra generic levitra 10 mg prezzo generic levitra buy 10 mg levitra
سه شنبه 10 مهر 1397 13:31

Information very well used!.
generico cialis mexico buying cialis on internet how to buy cialis online usa we recommend cialis info cialis from canada online prescriptions cialis cialis canadian drugs generic cialis pro prix cialis once a da click here cialis daily uk
شنبه 7 مهر 1397 09:03

You actually reported that exceptionally well!
cialis canadian drugs we choice free trial of cialis cialis wir preise fast cialis online trusted tabled cialis softabs cialis name brand cheap cialis prezzo in linea basso cialis sale online cialis online when can i take another cialis
چهارشنبه 28 شهریور 1397 23:15

Wonderful postings. Thank you.
cialis generico legalidad de comprar cialis cialis online napol cialis generika in deutschland kaufen cialis purchasing cialis with 2 days delivery cialis sans ordonnance only best offers 100mg cialis cialis mit grapefruitsaft cialis pills boards
چهارشنبه 14 شهریور 1397 01:50

Seriously a lot of beneficial info!
pharmacy canadian online pharmacies legal online pharmacies of canada discount canadian pharmacies canadian online pharmacies legal good canadian online pharmacies canadian online pharmacies legitimate canadian pharmacy meds canada medication prices trusted pharmacy canada
دوشنبه 12 شهریور 1397 23:24

You definitely made the point!
cialis coupons cialis coupon we use it 50 mg cialis dose wow look it cialis mexico wow look it cialis mexico cialis herbs cialis para que sirve miglior cialis generico look here cialis order on line generic cialis with dapoxetine
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
 
   
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic