تبلیغات
مجله درهم ورهم - چرا سایت های پربازدید ایرانی مهاجرت می کنند؟
 
مجله درهم ورهم
مطالب مفید و زیبا ...
                                                        
درباره وبلاگ

این یه وبلاگ عمومیه و ماهم از این موضوع استفاده کردیم و مطالبی با موضوعات مختلف گذاشتیم تا چیزی کم و کسر نیاد و یه وبلاگ کسل کننده نباشه. اگه شما هم در مورد چیزی مطلبی خواستین تو قسمت نظرات بگین و ما سعی میکنیم حتما و در کمترین زمان یه تاپیک با موضوعی که شما خواستین بذاریم.
لحظات خوشی داشته باشین در پناه خداوند.
مدیر وبلاگ : Mr. Kouri
تبلیغات
نظرسنجی
کارکرد وبلاگ چطوره ؟؟؟پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


دنیای اقتصاد نوشت: بحث بر سر انتقال میزبانی سایت های ایرانی به داخل کشور طی سال های گذشته و با افزایش هک و نفوذ به سایت های ایرانی و همچنین برای حفظ امنیت و منافع ملی مورد توجه مسوولان دولتی کشور قرار گرفته است...


اما به باور بسیاری از کارشناسان در حالی مسوولان دولتی سازمان ها، نهادها، شرکت های دولتی و در مراحل بعد ارگان های خصوصی را به استفاده از میزبانان داخلی تشویق می کنند که امکانات دیتاسنترهای داخلی با رقیبان خارجی شان قابل مقایسه نیست و در پاره ای مواقع قیمت سرویس دهندگان داخلی این بازار 4 تا 2 برابر سرویس دهندگان خارجی است.

کیفیت پایین دیتاسنترهای داخلی در حدی است که حتی سال گذشته امیر حسین میرمحمد صادقی، مشاور معاون وزیر و مسوول فناوری اطلاعات در بخش صنعت و معدن، در همایشی با عنوان رایانش ابری اعلام کرده بود که 60 درصد دیتاسنترهای دولتی، عجله ای و غیرحرفه ای ساخته شده اند.

پهنای باند گران و کوچ اجباری کاربران

کاملا طبیعی است که اطلاعات ارزشمند یک کشور چه در بخش دولتی و چه غیردولتی، به دلیل حفظ امنیت و منافع ملی، در داخل آن کشور میزبانی شوند. میزبانی وب یکی از مهم ترین خدماتی است که در مراکز داده ارائه می شود؛ میزبانی در واقع واگذاری فضایی است که توسط شرکت های ارائه دهنده این خدمات به دارندگان وب سایت ها صورت می گیرد تا بتوانند نرم افزار خدمت دهنده و اطلاعات مربوط به وب سایت خود را در آن قرار دهند.

در حال حاضر، به دلیل مزایای ناشی از این کسب و کار، شرکت های بسیاری در سراسر جهان در حال ارائه خدمات میزبانی هستند که در این بین آمریکا و کانادا به دلیل برخورداری از کیفیت مناسب در کنار قیمت رقابتی از شهرت بیشتری برخوردار هستند. اما تصمیم ایجاد مراکز داده در ایران به دی ماه 1381 برمی گردد. از آن زمان تاکنون چندین مرکز داده در کشور ایجاد شده، اما اکثر این مراکز با مشکلاتی مانند ضعف زیرساخت ارتباطی، سطح پایین امنیت، کیفیت پایین خدمات و... روبه رو هستند.

به گفته برخی کارشناسان، مراکز داده ایجاد شده در کشور هنوز فاصله زیادی با استانداردهای مورد قبول جهانی دارند و جز تعدادی انگشت شمار، سایر این مراکز به سوی ارتقای سطح کیفی خدمات تحرکی ندارند.

براساس آمار موجود در سایت Alexa که مرجع رتبه بندی سایت های پرمراجعه است تنها 9 درصد از 500 سایت پربیننده توسط ایرانیان، سایت های خارجی است و 91 درصد سایت های باقیمانده دارای محتوای بومی هستند. از میان این تعداد سایت ایرانی، تنها 40 درصد در داخل کشور میزبانی می شوند و 51 درصد از آنها در خارج از کشور میزبانی می شوند.

البته کشورهای خارجی میزبان این سایت ها پیش از این بیشتر آمریکا و کانادا بودند، ولی اکنون آلمان بیشترین میزبانی خارجی سایت های ایران را بر عهده گرفته است. گرچه اخیرا الزاماتی برای وارد کردن سرورهای سایت های ایرانی در داخل گذاشته شده است، اما به دلیل مشکلات موجود در پهنای باند ایران به ویژه از نظر قیمت هر سایتی که وارد ایران می شود به محض اینکه کسب و کارش رونق می گیرد بنا بر ملاحظات اقتصادی، مهاجرت معکوس کرده و مجددا از سرورهای خارجی استفاده می کند. کشورهای خارجی میزبان این سایت ها پیش از این آمریکا و کانادا بودند، ولی اکنون آلمان بیشترین میزبانی خارجی سایت های ایران را بر عهده گرفته است.

گرچه اخیرا الزاماتی برای وارد کردن سرورهای سایت های ایرانی در داخل گذاشته شده است، اما به دلیل مشکلات موجود در پهنای باند ایران به ویژه از نظر قیمت هر سایتی که وارد ایران می شود به محض اینکه کسب و کارش رونق می گیرد بنا بر ملاحظات اقتصادی، مهاجرت معکوس کرده و مجددا از سرورهای خارجی استفاده می کند.

یکی از کارشناسان شرکت پارس آنلاین با اشاره به هزینه های تمام شده برای یک دیتاسنتر می گوید: «هزینه برای ساخت یک دیتاسنتر و ارائه خدمات آن شامل بخش هایی نظیر خرید سرور، فراهم کردن زیرساخت های ارتباطی استاندارد شامل فضای قرار گرفتن یک دیتاسنتر، سیستم اطفای حریق، سیستم گرمایشی و سرمایشی، توجه به سیستم امنیت فیزیکی و مجازی، پهنای باند و... می شود که هزینه پهنای باند بیش از 50 درصد قیمت تمام شده ساخت یک دیتاسنتر را تشکیل می دهد این در حالی است که در کشورهای خارجی این بخش تنها 5 درصد از هزینه تمام شده راه اندازی یک دیتا سنتر را تشکیل می دهد.»

وی در ادامه می افزاید: «شرکت زیرساخت به دلیل انحصار که در فروش پهنای باند بین المللی دارد پهنای باند را با قیمت چند برابر به فعالان این عرصه به فروش می رساند برای مثال اگر این شرکت پهنای باند را از اپراتورهای خارجی با قیمتی در حدود 10 میلیون می خرد همان پهنای باند را با قیمتی در حدود 40 تا 46 میلیون به فعالان این بخش به فروش می رساند که این کار به هیچ وجه منصفانه نیست و باعث می شود که ارائه خدمات اینترنتی یا ارائه خدمات در بخش دیتاسنتر با مشکل اساسی و افزایش هزینه روبه رو شود.»

براساس اظهارات این کارشناس شرکت پارس آنلاین در حال حاضر به دلیل هزینه بالای پهنای باند در کشور هزینه ماهانه خدمات دیتاسنتر در کشور بین 350 تا 700 هزار تومان با توجه به نوع خدمات در حال تغییر است این درحالی است که کاربران ایرانی می توانند با نصف این هزینه از یک سرویس دهنده باکیفیت خارجی استفاده کنند.

در همین زمینه فریدون قاسم زاده، مدیرعامل شرکت افرانت، بزرگ ترین چالش پیش روی توسعه دیتاسنتر در کشور را به محدودیت های پهنای باند در کشور ارتباط می دهد و می گوید: «سهم بالای قیمت پهنای باند در هزینه عملیاتی (Opex) بزرگ ترین مشکل ارائه خدمات دیتاسنتر در کشور است که حل آن نیز با توجه به اهمیت استراتژیک دیتاسنتر در چرخه IT به کمک حاکمیت نیاز دارد. در واقع بیش از 75 درصد از قیمت تمام شده ارائه خدمات در این بخش را هزینه پهنای باند تشکیل می دهد.» قاسم زاده مهم ترین دلیل عدم مهاجرت سرورها و سایت های ایرانی به داخل کشور را گرانی بیش از حد این خدمات در داخل و مخصوصا پهنای باند در کشور و در مقایسه با خارج می داند و می افزاید: «برای حل این مشکل لازم است دولت تخفیفات ویژه ای را برای شرکت های ارائه دهنده خدمات دیتاسنتر در نظر بگیرد.»

ضعف در استانداردها

به جز مشکلات موجود در بخش پهنای باند و قیمت های بالا در این بخش، پایین بودن کیفیت خدمات و استانداردهای به کار گرفته شده در ساخت یک دیتاسنتر نیز از دیگر دلایلی است که باعث عدم تمایل کاربران ایرانی به استفاده از خدمات دیتاسنتر ها می شود. حمید بابادی نیا، رییس کمیسیون شبکه و امنیت شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور در خصوص استاندارد پایین دیتاسنترها در کشور می گوید: «یکی دیگر از مشکلاتی که خدمات دیتاسنتر در کشور با آن روبه رو است ارائه خدمات با استانداردهای متفاوت است. یعنی هر فردی به هر سلیقه ای وارد این عرصه شده و هر کدام قوانین و استانداردهای خاصی را برای ارائه خدمات دیتاسنتری تعریف کرده اند. برای مثال یک شرکت فقط به بخش امنیت مجازی توجه می کند و به امنیت فیزیکی توجهی  ندارد همچنین یک شرکت برای اینکه هزینه هایش کاهش پیدا کند از سیستم اطفای حریق یا سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسبی در مرکز دیتاسنتری خود استفاده نمی کند. مجموع دیدگاه های متفاوت و عدم سرمایه گذاری مناسب در این بخش باعث شده که شاهد ارائه خدمات بی کیفیت و گوناگون در بخش دیتاسنتر کشور باشیم.» فعالان بخش خصوصی نبود یک نهاد نظارت گر و عدم ارائه مجوز و پروانه به فعالان این بخش را از جمله دلایل نبود استاندارد در دیتاسنتر های ایرانی می دانند.

قاسم زاده با اشاره به اینکه فعالان حوزه دیتاسنتر فاقد پروانه فعالیت هستند و همین امر باعث تعریف استانداردهای گوناگون در این بخش شده است، می گوید: «سوالی که در این خصوص مطرح می شود این است که چرا وزارت ارتباطات به دیتاسنتر ها پروانه نمی دهد؟ بدتر از آن اینکه در صنعت فناوری اطلاعات رسم شده که به شرکت های فعال در حوزه IT پروانه های کوتاه مدت می دهند. این بدعت غلطی است که در وزارت ICT به دلیل نوپابودن و عدم آشنایی آن با ادبیات صدور پروانه گذاشته شده است.» به گفته وی، هم اکنون هیچ کدام از دیتاسنترهای ایران حتی در حد سایر فعالان حوزه ICT یعنی برای مدت محدود هم پروانه فعالیت ندارند و بنابراین سرمایه گذاری سنگین انجام شده توسط آنان از ریسک بسیار بالایی برخوردار است. قاسم زاده تصریح می کند که در این خصوص اخیرا اقداماتی از سوی شورای عالی فضای مجازی برای ساماندهی به فعالان این بخش صورت گرفته که امید است با ارائه این پروانه ها مشکلات این عرصه کاهش پیدا کند.

اما در حالی شورای عالی فضای مجازی اقدام به بررسی شرکت های فعال در حوزه دیتاسنتر و ارائه مجوز موقت به شرکت های فعال در این بخش کرده است که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مسوول اصلی نظارت و ارائه پروانه به فعالان بخش ICT در کشور است. لطف الله صبوحی، معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این خصوص می گوید: «تا پیش از این سازمان سیاست خاصی برای ارائه پروانه به فعالان بخش دیتاسنتر نداشت؛ اما به تازگی این سازمان در حال تصویب مصوبه است که شرکت ها از این به بعد براساس این مصوبه و استانداردهای تعریف شده در آن باید فعالیت کنند.» به گفته وی، براساس این مصوبه شرکت های فعال در این بخش شناسایی و خدمات آنها براساس شاخص هایی رتبه بندی خواهد شد تا کاربران با خیال راحت دست به انتخاب از میان این شرکت ها بزنند.

وی در واکنش به فعالیت شورای عالی فضای مجازی در این بخش و احتمال به وجود آمدن موازی کاری نیز افزود: «براساس هماهنگی هایی که پیش از این با مسوولان این نهاد شده بود، قرار نبود این شورا در کارهای اجرایی وارد شود و تنها باید به کار سیاست گذاری مشغول باشد؛ اما با این حال اگر این شورا مصوبه ای در این خصوص بدهد ما آن را اجرا خواهیم کرد.» صبوحی تاکید می کند که ارائه پروانه از سوی شورا باعث هیچ موازی کاری نخواهد شد و شرکت ها می توانند از هر دو نهاد پروانه فعالیت داشته باشند.

فعالان بخش خصوصی پیشنهاد می کنند که برای خروج از این شرایط و سوق دادن کاربران ایرانی به استفاده از خدمات داخلی بهتر است که دولت به شرکت های خدمات دهنده در بخش دیتاسنتر پهنای باند ارزان تر ارائه کند تا این شرکت ها نیز به واسطه دریافت پهنای باند ارزان، قیمت خدمات خود به کاربر نهایی را کاهش دهند. به باور این گروه، اگر سیاست دولت این است که محتوای سایت های ایرانی در داخل ایران میزبانی شود باید تسهیلات و سیاست های مناسبی برای فعالان این بخش در کشور در نظر بگیرد.

منبع: تابناک


نوع مطلب : دیجیتال، 
برچسب ها : چرا سایت های پربازدید ایرانی مهاجرت می کنند؟، چرا، سایت های، پربازدید، ایرانی، مهاجرت، می کنند؟،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 16 مرداد 1396 12:09
I have read so many articles on the topic of the blogger lovers but this paragraph is in fact a
pleasant piece of writing, keep it up.
شنبه 17 تیر 1396 22:11
Thanks for finally writing about >مجله درهم ورهم - چرا سایت های پربازدید ایرانی مهاجرت می کنند؟ <Liked it!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:22
Hello to every body, it's my first go to see of this weblog; this website
contains awesome and genuinely good information in favor of readers.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 01:19
Hi there! This post could not be written much better! Looking through this
article reminds me of my previous roommate! He
constantly kept talking about this. I most certainly will forward
this post to him. Pretty sure he's going to have a great read.
Many thanks for sharing!
دوشنبه 21 فروردین 1396 11:59
Every weekend i used to pay a visit this web site, because i wish for enjoyment, for the reason that
this this web site conations genuinely fastidious
funny stuff too.
شنبه 12 فروردین 1396 09:20
Saved as a favorite, I like your website!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر